ОБЛАЧНО С ДАННИ
До две седмици хибридният частен облак на държавата - тайното и защитено от земетресения, наводнения и хакерски атаки място, на което се помещават сървъри с огромен капацитет ще бъде готов. В момента институциите разполагат с над 2000 различни по големина и капацитет сървърни помещения, всеки от които е на различно място и се поддържа от различни хора. Идеята е на новия държавен облак постепенно да се премести цялата информация на администрациите. Министерствата на правосъдието и здравеопазването първи ще мигрират своите данни към държавния облак, като се очаква това да стане в следващите три месеца, разказаха за "Капитал Daily" от администрацията на вицепремиера по административната реформа Румяна Бъчварова.
Проектът се плаща от вече приключилата програма "Административен капацитет", а идеята е да се спестят средства, да се оптимизират процесите в администрацията и да се даде основа на ноторното вече електронно управление. "При такива проекти в частния сектор спестяването на средства достига до 20:1 - заради оптимизацията на хардуер, ток и поддръжка", коментира началникът на кабинета на Бъчварова Антон Герунов. По негови сметки икономията при цялостното функциониране на облака може да достигне 60 млн. лв. годишно.
Трудният път на е-управлението
Държавният облак е сред първите конкретни ефекти, които ще видим в следващите месеци. По думите на Герунов е-управлението има три основни компонента - закони, системи и услуги. Услугите са най-важното за гражданите, но за да се случат, първо трябва много работа по първите два. Законът за електронната идентичност вече премина през обществено обсъждане и вероятно през юни ще влезе в парламента. Има вероятност от догодина в личните карти да се интегрира и чип за е-идентификация подобно на естонския модел. Въпросът в момента се обсъжда от работна група.
Останалите общини ще могат да кандидатстват по ОПДУ, за да интегрират същите дигитални услуги.
Вече са публични и 33 набора с данни на различни институции, сред които екоминистерството, НСИ и Агенцията по горите. Информацията може да бъде сваляна свободно и безплатно на адрес opendata.government.bg, а до края на годината трябва да бъдат публикувани още близо 100 бази данни.
Административни промени
Друга новост в администрацията са "споделените услуги", които ще бъдат въведени до месеци. "Това означава две, три или четири звена да използват обща услуга, която да е централизирана - може да е счетоводството, отдел "Човешки ресурси", експертният екип за обществените поръчки или IT поддръжката например", обяснява Антон Герунов. Тази оптимизация може да започне от второстепенните бюджетни разпоредители (изпълнителни агенции, териториални дирекции и пр.), които да използват услугите на своите първостепенни разпоредители (т.е. министерствата).
В момента Министерският съвет интегрира системите за човешки ресурси и административния регистър в една обща база данни. "Така на едно място ще може да виждаме цялата информация за хората и услугите в администрацията", казва съветникът на Румяна Бъчварова Калина Константинова. До 2017 г. трябва да заработи централизирана система за подбор на кадри, подобна на тази на Европейската комисия. Идеята е да се създаде стандартизиран тест, който да е задължителен за всеки кандидат за държавна работа. По-този начин ще се елиминират произволните партийни назначения, смята Герунов.