БОЙКО БОРИСОВ: ИМА ПРИНЦИПНО СЪГЛАСИЕ ПО ПЕНСИОННАТА РЕФОРМА
Правителство, бизнес и синдикати постигнаха принципна договорка по параметрите на промените в пенсионната система.
"По пакета с предложения за пенсионна реформа, който ще бъде внесен в Народното събрание, има принципно общо съгласие, постигнато с компромиси от всички страни", обявиха премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на брифинг в Министерския съвет, предаде БГНЕС. Брифингът беше след среща на правителството със социалните партньори.
Нямаме претенции, че пенсионната реформа започва и свършва с нас. Много преди нас са работили по нея, но проблемите са замитани и отлагани във времето, заяви премиерът.
"Имаше компромиси между синдикатите и работодателите. Всички се опитахме да си свършим работата и да направим компромиси там, където няма да има тежък финансов ефект", заяви още Борисов. Надявам се пенсионната реформа да бъде подкрепена изцяло, каза той.
На лидерска среща преди заседанието при премиера до последно са изчиствани детайли по пакета от промени, за да получи той подкрепа от бизнеса и синдикатите. Последното отвоювано е за миньорите. Те ще могат да се пенсионират на 45 години при съкращения или ликвидация, но няма да имат право, както досега, да се върнат отново в мината и да взимат едновременно заплата и пенсия, допълва БНР.
Заедно с вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин и министъра на финансите Владислав Горанов, Борисов участва на среща със синдикати и работодатели, на която бяха обсъдени промените в пенсионната реформа.
Калфин посочи, че промените включват увеличаване на осигурителните вноски от 2017 г. с 1 %, като парите ще отиват във фонд "Пенсии" на НОИ, възрастта за пенсия при 1-ва и 2-ра категория спира на 55 или 60 години. При закриване или съкращаване в мина миньорите могат да се пенсионират и по-рано, но след навършване на 55 години не могат да бъдат назначавани отново.
Новост е и възможността за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер на лица, на които не достигат до 12 месеца възраст, които имат изискуемия осигурителен стаж, като пенсията им се намалява пожизнено с по 0,4 на сто за всеки месец недостигаща възраст.
Той добави, че по пакета от промени в Кодекса за социално осигуряване, който ще бъде внесен в НС, има компромисно решение. Остават теми като инвалидните пенсии. "Всички промени са направени, търсейки максималните баланси. Можем да влезем в НС с максимално съгласие между партньорите", увери Калфин.
"Успяхме в кратък период от време да свършим работа, която е била изоставена от години", заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев. Според него пенсионната реформа има нужда от промяна, за да може бюджетът да е по-здрав и хората да получават по-справедливи пенсии, както и да има предвидимост за бизнеса. Имаше компромиси от страна на Калфин и синдикатите, допълни председателят на КРИБ.
От своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че продължава да има някои допълнителни резерви по отношение на пенсионната реформа. "Можеше да събираме повече пари в системата, ако бяха направени стъпки за увеличение на вноските. Постигнахме съгласие следващите 10-12 години да достигнем около 40 % минимално увеличение на пенсиите", каза Димитров. Той допълни, че са били изпълнени исканията на работниците в сектор "Сигурност". Възрастта им за пенсия, обаче все още се коментира.
От Българската търговско-промишлена палата изразиха задоволство, че компромисите за пенсионната реформа са били приети. БСК също е подкрепила промените за пенсионна реформа.