Правителството на Пламен Орешарски обяви курс към замразяване на по-нататъшното увеличаване на пенсионната възраст под предлог, че иска да намали младежката безработица и продължителността на живота у нас е ниска.

С две думи – твърде рано умираме, за да се пенсионираме късно и твърде много млади хора стоят без работа, за да се заемат работни места от възрастни.

В подобна теза би могла и да се открие логика, стига действително работещите да дочакваха редовната възраст за пенсиониране. Истината е обаче, че у нас преобладаващата част от хората излизат в пенсия много по-рано, като се възползват от различни вратички в системата – ранно пенсиониране заради работа в тежки условия на труд или в силовите ведомства, инвалидни пенсии и др.

Тази тенденция се задълбочава още повече по време на криза, когато хората нямат сигурност за работните си места и търсят такава в мизерната, но редовно изплащана пенсия.

Финансовият натиск, който ще окаже на пенсионната система замразяването на пенсионната възраст също не е без значение, но не редовно пенсиониращите се са главния товар за нея, а всички останали, които се възползват от “изключения“ и облекчени режими.

Затова, ако иска да направи реверанс към работещите до късно, не би било лошо правителството да помисли за стесняване на множеството “вратички“ в системата, но това по никакъв начин не влиза в плановете му.

Стъпка назад при ранното пенсиониране

Един от ангажиментите на БСП е премахването на въведената пенсионна възраст за военните, които доскоро се пенсионираха само със стаж, често на по около петдесетина години.

При това голяма част се сдобиват с тази привилегия, работейки на бюро, а не в опасни или вредни условия. Управляващите обаче не поставят на преден план отдавнашния проблем с т.нар. чантаджии в силовите ведомства, а предприеха бърза стъпка към отмяната на пенсионната възраст за военните, която има за цел да спечели любовта на редовия военнослужещ.

Така ще бъде отменена въведената в края на 2012 година възраст за придобиване право на пенсия от 52-54 години за младшите и старшите, и съответно за висшите офицерски звания, и 42-44 години за летателния състав, екипажите на подводници, парашутисти и водолази.

През тази година се очаква около 800 души да не могат да се пенсионират заради въвеждането на възрастта, а финансовият ефект от това се изчислява на 2.7 млн. лева.

Макар да носи скромни икономии засега, въвеждането на пенсионната възраст за военните е стъпка в правилната посока. Тя обаче бе наложена без обсъждане и достатъчно мотиви и разчети, срещна сериозна съпротива от страна на военните и донесе сериозни негативи на ГЕРБ.

Сега БСП вместо да продължи с неизбежното преразглеждане на облекчените условия за пенсиониране и да завиши изискванията за полицаите, се връща назад и затваря вратата за бъдещи промени в тази посока.

На този фон статистиката на НОИ за миналата година отчете, че над 50% от пенсиониралите се са под 60 години, а близо 15% от новите пенсионери са на възраст до 44 години.

Вж. ПЪЛНИЯ ТЕКСТ

Прочетено: 319