На 29 юли 2005 г.,  по покана на Президента на Р България г-н Георги Първанов се проведe среща на Държавния глава с ръководителите на национално представителните работодателски и синдикални организации.

По време на срещата председателят на БСК Божидар Данев представи предложения на БСК за преодоляване на създалата се сложна политическа ситуация в страната.

ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА БСК
Относно създалата се сложна политическа ситуация в страната

В процеса на преговорите и проведените заседания на Народното събрание за съставяне на Правителство бяха изгорени почти всички мостове между парламентарно представените политически сили. Има натрупана голяма доза омраза, предхождана от голяма доза арогантно държание. Политическият брокераж е достигнал до размери, деформиращи здравословния политически баланс в страната. Стигна се до политическия куриоз определени партийни лидери да говорят от името на други партии. Политическите проблеми вече започват да имат и икономически измерения, което не може да не ни безпокои, като хора, които се занимават с бизнес. Съществува сериозна опасност кризата да продължи още дълго, ако не се вземат спешни мерки за нейното преодоляване.

Във връзка с това, Българската стопанска камара ПРЕДЛАГА:

1. Президентът да излезе с обръщение към всички партии да престанат да експлоатират страха от прилагане на отлагателната клауза и отлагане приемането на България в ЕС. Подобна позиция на партийните лидери е крайно некоректна към българското общество.

2. Президентът да се обърне и към медиите с молба да се ограничат да атакуват представители на ЕС и на други чуждестранни институции за това какво би станало, ако България не формира правителство. Не е нужно да изнасяме проблемите си и да ги правим европейско достояние. Крайно време е да се научим да решаваме вътрешните си проблеми сами.

3. Президентът да се обърне към партиите с призив да се ограничават да размахват плашилото на политическата формация "Атака", а в същото време  да се опитват да ползва нейните депутати за свои политически цели.

4. Предвид създалата се напрегната обстановка държавният глава да проведе разговори с НДСВ, като ги помоли да преотстъпят правото си на мандат на трета политическа сила, относително неутрална, ненамесена в досегашните политически ексцесии. Тази трета политическа сила да състави правителство на националното съгласие, което да търси политически и експертен баланс, широка представителност и подкрепа. Това е единственият шанс при сегашната структура на Парламента, която дава възможност за сформиране на силно държавно управление.

5. Президентът да не чака формирането на нов Министерски съвет, а веднага да създаде работни групи, които да стартират спешна работа по законодателството, свързано с ангажиментите ни към ЕС. Ръководители на тези работни групи да станат признати експерти, които да не са директно обвързани с конкретни политически сили. Важно е да се приемат изискванията на ЕС, а след това, ако спецификата на страната го налага, винаги бихме могли да коригираме вече приетите нормативни актове.

 

Прочетено: 165