ПРОЕКТ НА ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ ПЛАН ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА РАВЕНСТВОТО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ ЗА 2012 Г.
ПРОЕКТ НА ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА РАВНОПОСТАВЕНОСТТА НА ЖЕНИТЕ И МЪЖЕТЕ ЗА 2012 ГОДИНА
Държавната политика за насърчаване на участието на жените в икономиката на страната се осъществява в рамката на общата политика за равни възможности на жените и мъжете. По-високият икономически растеж, по-високите равнища на заетост и по-голямото социално сближаване са немислими без равнопоставеното участие на жените във всички сфери на обществения живот. През следващите години равнопоставеността на жените и мъжете е заявен приоритет на европейско и глобално равнище и това намери израз в европейската Стратегия за равенство между жените и мъжете 2010 – 2015 г., както и във Европейския пакт за равенство на половете 2011 – 2020 г.
Проектът на Отчет за изпълнение на Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2011 г. цели постигане на съответствие на българското законодателство и практика с правото на Европейската общност и добрите практики в страните членки на Европейския съюз за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете.
Отчетът за изпълнение на Националния план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за 2012 г. отразява националния опит и постигнатото в сферата на равнопоставеността на жените и мъжете в няколко основни раздела, а именно:
- Държавна политика за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете;
- Равна степен на икономическа независимост;
- По-добро съвместяване на професионалния и семейния живот;
- Насърчаване на равното участие на жените и мъжете в процесите на вземане на решения;
- Достойнство, неприкосновеност на личноста и предотвратяване на насилието въз основа на пола.
- Премахване на стереотипите, основани на пола, и противодействие на множествената дискриминация.
- Популяризиране и прилагане на добри европейски практики в областта на равнопоставеността на жените и мъжете на национално ниво
Изпълнението на дейностите в Отчета за изпълнение на Националния план допринесоха за реализирането на мерките в Плана, насочени към насърчаване на равния достъп на жените и мъжете до всички сфери на обществения живот, повишаване на икономическата активност на жените, предотвратяване на дискриминацията на основание на пола, укрепване на социалния и гражданския диалог за постигане на равнопоставеност на жените и мъжете.
Специално внимание в проекта на Отчета е отделено върху развитието на мерки за съвместяване на професионалния и семейния живот между мъжете и жените, подобряване на достъпа до професионално обучение за всички социални групи и преодоляване на неравенствата по пол в заетостта и заплащането, включително чрез консултиране, мотивиране и обучение, съобразно специфичните потребности и перспективи за развитието им.
Конкретно са описани в проекта на Отчета за изпълнение на Националния план функциите и задачите на отделните институции, социалните партньори и неправителствения сектор, в чиито правомощия и отговорности е изпълнението на държавната политика за равнопоставеност на жените и мъжете.
Резултати:
- Повишаване на административния капацитет в органите на централната и местната власт, социалните партньори и обществото като цяло и укрепване на институционалния механизъм за равнопоставеност на половете;
- Създадаване на по-добри условия за постигане на икономическа независимост за жените и мъжете в еднаква степен и намаляване и премахване на разликата по пол в заплащането на труда чрез прилагане на мерки за по-добро съвместяване на професионалния, личния и семейния живот и ограничаване на дискриминацията по признак пол на пазара на труда;
- Повишаване на информираността и чувствителността на обществото за равенството между половете и значението на преодоляването на свързаните с това стереотипи и др.
Отчитайки факта, че равенството между жените и мъжете е от особена важност за постигане на заложените цели в Европейската стратегия „Европа 2020“ и в Европейската стратегия за равенство между жените и мъжете 2010 - 2015 г., и е мерило за демократично развитие на обществото, България ще продължи да развива и подобрява националното законодателство за защита правата на гражданите и гарантиране на равeнство между половете.