На 23 април 2015 г. бе публикуван за обществено обсъждане проект на Решение на Министерството на финансите на Р Гърция и указания за прилагане на чл. 21 от закон № 4321/21.03.2015 г., с който се въвежда предварително заплащане на данък при източника в размер на 26% върху разходи в полза на физически и юридически лица с данъчна регистрация в страни с преференциален данъчен режим, вкл. България. Това съобщава в писмо до БСК Мария Бояджиева – ръководител на СТИВ-Атина.

Проектът на решение е приложен по-долу в превод на български език, а общественото обсъждане на проекта ще продължи до 7 май 2015 г.

Предвижда се решението на гръцкото финансово министерство да бъде прилагано при сделки, фактурите по които ще бъдат издавани след 1 септември 2015 г.

Въпреки настояванията на бизнес средите, вкл. БСК, сигналите на дипломатическо ниво и становището на експертната правна комисия към гръцкия парламент, проектът на решение не изключва от обхвата на чл. 21, ал. 1 на закон № 4321 сделките с фирми от страните от ЕС .

Както многократно беше заявявано от представители на икономическия екип на гръцкото правителство, проектът на решение конкретизира критериите, на които трябва да отговаря дадена транзакция, за да не подлежи на облагане, както и начинът, по който се доказва, че сделката е реална.

Предвижда се възможност за освобождаване от плащане на авансовия данък за всяка сделка в обхвата на чл. 21 от закона, в случай че тя отговаря на критериите за получаване на предварително одобрение и гръцката фирма подаде декларация в електронен формат в рамките на 10 дни след приключване на сделката. Предварително одобрение на сделката, т.е. признаване на направения разход се получава автоматично с подаване на декларацията, в случай че сделката попада в един от следните случаи:

  • Ако за нея съществуват транспортни документи от страната на издаване на фактурата, удостоверяващи извършването на превоза и получаването на стоките. В случай, че се отнася за услуги, се изисква представяне на приемо-предавателен протокол на извършената работа;
     
  • Ако е за внос в Гърция на електрическа енергия, вода и природен газ;
     
  • Ако е с фирма, регистрирана на борсата в чужбина към периода на осъществяването на сделката;
     
  • Ако сумата по нея, събрана със сумите от други сделки в обхвата на чл. 21 от закона, не надвишава 10 000 евро за съответната данъчна година;
     
  • При повтаряща се сходна сделка с един и същ доставчик и предмет на сделката, за който не е настъпила съществена промяна на цената, конкретно над 5% и е имало предварително одобрение за първоначалната сходна сделка през последните 12 месеца, съгласно предвидената процедура;
     
  • Ако е за изделия или стоки, чиято цена се определя на организирана стокова борса, доколкото сделката е сключена на база цена при затварянето й на конкретната дата;
     
  • При наемане на самолети, регистрирани в страна с преференциален данъчен режим и са наети от местни (за Гърция) авиокомпании или от офисите на чуждестранни компании, базирани в Гърция;
     
  • При договори за чартиране на кораби по отношение на навлото.

 

По отношение на сделки, при които в Гърция чрез фирми от страни с преференциален данъчен режим се внасят стоки и услуги, които се намират в друга страна, също се предвижда възможност за предварително одобрение, но само в случай, че гръцката фирма (данъчно задълженото лице) декларира, че разполага с доказателства, удостоверяващи покриването на всички изброени в раздел Б на чл. 1 от проекта на Решение на МФ условия, като например: писмен договор, внесен в предвидения срок в  компетентното данъчно поделение, за извършване на сделката (предмет, срок, стойност, начин на плащане и задължения на страните); годишен счетоводен баланс на чуждестранната фирма, удостоверяващ, че местната фирма не е единствен клиент; плащане на фактурите по банков път или наличие на банкова гаранция, отнасяща се до конкретната сделка, и др.

Предложеният проект на Решение предвижда автоматично признаване на сделките за директен внос на български продукти и услуги в Гърция, като обаче въвежда изискване за подаване на декларация за всяка транзакция от страна на гръцките фирми-вносители.

По отношение на внос в Гърция на продукти и услуги извън България, но от регистрирани в България фирми, мярката е силно рестриктивна, което кореспондира с целта на гръцкото правителство за ограничаване на т.нар. триъгълни сделки и трансфера на доходи и печалби с цел избягване на двойното облагане.

***

Междувременно, БСК получи отговор от страна на Главна дирекция "Данъчно облагане и митнически съюз", с което се потвърждава, че жалбата на БСК срещу новия данъчен режим, въведен от гръцка страна, е официално регистрирана в деловодството на Европейската комисия под референтен номер CHAP(2015)01188.

Прочетено: 273