ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ТЪРСИ МНЕНИЕТО НА ХОРАТА ОТ ГРАНИЧНИТЕ РАЙОНИ НА ЕВРОПА ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ЕФЕКТИВНОСТТА НА ТРАНСГРАНИЧНИТЕ ПРОЕКТИ
Генерална дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия започна общоевропейско общественото допитване за подобряване на трансграничното сътрудничество в Европа.
"От близо 500 милиона население на Европа над 185 милиона души живеят в гранични райони - между държавите членки или със съседни държави. ЕС инвестира успешно вече 25 години в програми за трансгранично сътрудничество, което подобрява условията за живот, взаимното разбирателство и интеграция между граничните райони. Въпреки това понякога проектите в тези региони срещат пречки от различно естество. Затова Европейската комисия реши да се обърне към хората от граничните райони с обществено допитване за най-добрите начини те да бъдат преодолени.", заяви г-жа Чарлина Вичева директор в Генерална дирекция "Регионална политика".
Тя посети проекти в Гюргево и Русе и участва в дискусия за подобряване на трансграничното сътрудничество в Русе с представители на месните власти, неправителствени организации, бизнеса и граждани.
Общественото допитване беше обявено от европейския комисар по регионалната политика Корина Крецу. То е достъпно онлайн от 21 септември до 21 декември 2015 г., а резултатите ще бъдат публикувани в интернет. До началото на 2017 г. ще бъде изготвен окончателен доклад с препоръки относно това как страните и регионите от ЕС да намалят оставащите пречки.и отворено за мнението на всички граждани.
В Гюргево г-жа Вичева се запозна с работата на трансграничния център за извънредни ситуации, изграден по програмата за сътрудничество между България и Румъния в програмния период 2007 - 2013 г.
"Успехите на трансграничните проекти зависят до голяма степен от ентусиазма, желанието и здравата работа на хората на място. В района на Русе и Гюргево това сътрудничество е особено успешно и ползотворно и един от добрите примери в Европа.", заяви г-жа Вичева.
Тя обясни, че новата трансгранична програма между България и Румъния за периода 2014 - 2020 г. е за общо 215 милиона евро. Приоритетите области, в която тя ще подкрепя проекти, са модерния щадящ околната среда транспорт, опазване на биоразнообразието в Натура 2000, мерки за увеличаване на капаците за реагиране при природни бедствия, създаването на работни места и трансграничната мобилност на трудовия пазар.
За повече информация:
Interreg — Европейско териториално сътрудничество
Обществена консултация — от 21 септември до 21 декември
@EU_Regional / @CorinaCretuEU #Interreg #EUCBC #BorderSurveyEU
https://www.facebook.com/EUinmyregion
Отдел "Преса и медии"
Представителство на ЕК в България
Телефон 02/933 52 52