Дискусия „Справедливо определяне на таксата за битови отпадъци" ще се проведе на 7 юни, вторник, от 10.00 ч, в сградата на Националния омбудсман (ул. Джордж Вашингтон 22, София). В срещата от страна на БСК ще участват заместник - председателят Камен Колев и Наталия Събева - главен юрист на камарата.


Организатор е Омбудсманът на Р България Константин Пенчев, а за участие са поканени народни представители, членове на Комисията по бюджет и финанси и на Комисията по регионална политика и местно самоуправление, представители на Националното сдружение на общините в Р България, както и кметове на общини.


Целта на дискусията е да бъдат набелязани конкретни практически мерки за постигане на по-голяма справедливост при определяне и заплащане на таксата за битови отпадъци, които да доведат до ясно законодателно формулиране на метода за определяне на дължимата от гражданите такса.


Дискусията се организира във връзка с изразената от председателя на Комисията по бюджет и финанси при 41-то Народно събрание готовност за промяна в законодателната уредба, регламентираща тази материя.


Проблемът с начина на определяне на таксата за битови отпадъци беше повдигнат на вниманието на националния омбудсман в края на м. март т.г., когато на среща с г-н Пенчев изпълнителният председател на БСК Божидар Данев поиска да бъде сезиран Конституционния съд относно част от текстовете в Закона за местните данъци и такси. С аргументите на БСК можете да се запознаете ТУК.


В резултат на това, на 14 април 2011 г. Омбудсманът изпрати препоръка до председателя на Народното събрание и до министър-председателя да предприемат нужните действия за промяна на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), с която да отпадне възможността за определяне на размера на таксата за битови отпадъци, пропорционално върху основа, определена от общинския съвет. С аргументите на Омбудсмана можете да се запознаете ТУК .


От години БСК настоява да се промени методиката за определяне на таксата за битови отпадъци. Камарата многократно е отправяла предложения до компетентните органи за преустановяване на тази практика, вкл. е предлагала готови нормативни текстове, подготвени от нейни експерти, но до момента не са налице конкретни действия за промяна на законодателството и проблемът остава нерешен.


Според нас размерът на таксата за битови отпадъци трябва да отчита количеството генерирани отпадъци, а не данъчната оценка или отчетната стойност на имота. Действащият в момента начин на определяне размера на таксата практически се превръща във втори имотен данък.


Коментари по темата можете да направите в открития за целта от БСК форум във Фейсбук ТУК.

Прочетено: 189