БСК изпрати на вниманието на Министерския съвет на Р България своя позиция относно Проекта за изменение и допълнение на Тарифата за държавните такси, събирани от Агенция по вписванията.

В становището се казва:

Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес отчита като положителна стъпка предложеното намаление на таксите за вписване в търговския регистър  на заявления, подадени по електронен път.

Намалението обаче  не е достатъчно, за да отговори на изискването за разходоориентираност на таксите. Проектът за изменение на Тарифата, както и първоначалното й приемане, не са придружени от предварителни разчети за материално-техническите разходи по предоставяне на услугите, въз основа на които би следвало да се определи размерът на таксите, в съответствие с чл. 2 от Закона за държавните такси. Конкретните ни бележки са следните:

1. Неоправдан е размерът на таксата за вписване на консорциум и холдинг по чл. 16 а т.7. Консорциумът и холдингът са търговски дружества, а предложената такса от 1200 лева е близо четири пъти по-голяма от таксата за вписване на акционерно дружество и повече от десет пъти по-голяма от тази за вписване на дружество с ограничена отговорност. Същите съображения са валидни за таксата по чл. 16а т.7.  – за вписване на акционерно дружество за банкова и застрахователна дейност.

2. Небалансирана спрямо таксите за вписване на търговски дружества по т. 1-4  е таксата от 460 лева по т. 8 на чл. 16а за вписване на клон на чуждестранен търговец. Документите, които трябва да бъдат прегледани, не са повече от тези за вписване на дружество с ограничена отговорност, за което предложената такса е 110 лева или за  акционерно дружество - 320 лева. Налага се изводът, че водещ при определянето на таксите за чуждестранни търговци е принципът на платежоспособност, а не този на разходооориентираност.

3. Тарифата и предложените в нея изменения са неясни в частта, предвиждаща такси за промени на вписани обстоятелства. Необходимо е Тарифата да се преструктурира, с цел да бъде изяснено, когато с едно заявление се иска вписване на промяна на няколко обстоятелства (например, промени в управлението и капитала), такса на заявление ли се плаща или на обстоятелство.   

4. Таксата от 5 лева за първа страница и по 2 лева за всяка следваща страница за издаване на удостоверение или заверено копие от документ на хартиен носител не е съобразена с материално-техническите разходи за  извършване на услугата.

Считаме, че Тарифата се нуждае от цялостно преработване, за да отговори на изискванията за разходоориентираност на Закона за държавните такси .

Прочетено: 3511