Висококвалифицираните чуждестранни специалисти предимно в сектора на високите технологии ще получават по трудов договор брутна заплата, равна най-малко на две средни заплати за страната, изчислени по данните за последните 12 месеца. Това приеха депутатите, като гласуваха на второ четене промените в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
 
Промените имат за цел подобрят равното третиране на работниците - чужденци от ЕС, българските граждани, както и от тези трети държави, както и да хармонизират българското с европейското законодателство в областта на свободното движение на работници и заетостта на чужденци. Вносителите на промените бяха предложили коефициента за започване на работа на чужденец да бъде 3 пъти средната работна заплата, но по време на дебатите чрез редакционно предложение това бе одобрено на 2 пъти, предаде "Фокус".
 
Делян Добрев от ГЕРБ предложи заплатата на висококвалифицираните специалисти  е двойна на средната за страната. "Похвално е въвеждането на тази бърза писта. По-добре е да не е три, а да е две. Средната работна заплата в България, ако е около 700 лева, три средни работни заплати означават 2100 лева. 2100 лева възнаграждение най-вероятно го има само в София, а в провинцията аз се съмнявам освен евентуално кметът и областният управител, някой друг да взема 2100 лв. възнаграждение", каза Добрев, цитиран от БНР.
 
Председателят на социалната комисия Хасан Адемов репликира: "За тези две средни работни заплати можем ли да привлечем от трети страни висококвалифицирани специалисти при тази жестока конкуренция на европейския трудов пазар. За 500-600 евро дали ще дойде някой от трета страна в България или ще предпочете да отиде в някои от другите европейски държави. Това е големият проблем.
 
Дава се възможност за защита на българския трудов пазар, защото ако минималният праг за заплащане на тези специалисти със синя карта, високоспециализирани от трети страни, е 3 средни заплати за страната, работодателят няма как да назначи български специалисти с по-ниско вънаграждение". Предложението на социалната комисия защити и министър Ивайло Калфин. "Намаляването на изискванията за работни заплати от 3 на 2 означава, че разликата между нормалната процедура с пазарен интерес и ускорената процедура на практика ще бъде свързана с ангажимент на работодателя да плаща някъде около 300 лв. бруто повече заплата, което е абсолютно безсмислено", каза той. "Аз ви предлагам да подкрепите това, което работи, което беше договорено с фирмите от информационните технологии и да не отваряме вратата за допълнителни облекчения за чужди граждани там, където могат да се намерят български специалисти", заяви министърът на труда и социалната политика.
 
Със закона се приема, когато чужденецът притежава специализирани знания, умения и професионален опит, необходими за съответната длъжност при продължаване на разрешението му за работа и пребиване за повече от 3 месеца, работодателя да подава заявление и заедно с него да внесе такса в размер на 400 лева. В закона се забранява наемането на работа на незаконно пребиваващи чужденци, а ако това се установи се налага санкция от 2500 до 5000 лв. на работодателя.


Прочетено: 761