ЗБУТ - НАРЕДБИ - ДИСКУСИЯ
На среща в БСК днес, 9 ноември, представители на браншови организации и фирми дискутираха проектите на четири наредби в областта на здравословните и безопасни условия на труд - за допълнителния платен годишен отпуск, намаленото работно време, безплатната храна и задължителното застрахова при трудови злополуки.
Участваха повече от 20 представители на металургията, машиностроенето, електротехниката, електрониката, химията, текстилопроизводството, минната промишленост и др., сред тях бяха фирмите "Лукойл Нефтохим", "Юмикор мед", "Електроразпределение Столично", "Стил мед" и др. Срещата беше ръководена от зам.-председателя на БСК Дикран Тебеян.
Целта на дискусията бе да се обобщят предложенията на представителите на индустрията с оглед отразяването им в представените четири проекта на наредби в рамките на съответните работни групи към Министерството на труда и социалната политика. Следващите заседания на работните групи ще се проведат утре, 10 ноември.
Разработването на наредбите е провокирано от необходимостта за транспониране на българското законодателство в областта на здравословните и безопасни условия на труд към европейското.
Сред забележките и предложенията, представени от участниците в срещата, са следните:
1. По наредбите за намаленото работно време и за допълнителния платен годишен отпуск:
-
Да отпадне изискването за намалено работно време за работещи в безпрозоречни помещения. Работодателите се аргументираха с факта, че новите строителни технологии са насочени основно към подобен тип помещения, които предлагат отлични условия на труд.
-
Изискването за намалено работно време да се прилага само за обслужващи източници на йонизиращо лъчение, а не за всички работещи в среда на йонизиращо лъчение.
-
Да се уеднаквят текстовете на двете наредби относно групите работещи, за които те се отнасят.
2. По наредбата за безплатната храна:
-
Съгласно европейските изисквания, от българското законодателство трябва да бъде премахнато компенсирането на вредни условия на труд, т.е. трябва да отпадне понятието "предпазна храна". При това положение, единственият критерий за предлагане на безплатна храна трябва да бъде организацията на работа, но не и спецификата на условията на труд. След дискусия, обаче, участниците в срещата се обединиха около мнението, че трябва да се отчитат и двата критерия (специфика и организация на труд), тъй като съществуват производства, при които е необходимо да се предоставят добавки към храната или тонизиращи напитки, с оглед конкретните условия на труд.
-
Разходите за безплатна храна да бъдат освободени от данъци и да са за сметка на издръжката на предприятието (подобен текст е заложен в наредбата, но не е ясно дали се налага корекция в Закона за корпоративното подоходно облагане).
-
Да се премахне долната граница на размера на средствата за храна и хранителни добавки (наредбата предвижда 2 до 5 лв. на човек на ден).
3. По наредбата за задължителното застраховане:
-
Беше отчетено, че наредбата не кореспондира с чл. 55 от Кодекса за социално осигуряване относно текстовете, определящи кое е/не е трудова злополука. Това означава, че ако работодател бъде осъден по силата на КСО за трудова злополука, получена по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място, например, то застрахователят няма да покрие щетите.
-
Пред работната група по наредбата ще се настоява да остане само изискването за минимален размер на обезщетението, но да отпадне минималният размер на застрахователната вноска, тъй като той следва да се договаря между отделния работодател и съответната застрахователна компания. При подобна процедура ще се даде възможност работодателят да изисква от застрахователя намаляване на вноските в случаите, когато в период от няколко години се отчита намаление или липса на трудови злополуки в отделното предприятие (т.е. при намаляване на риска).
-
Ще се настоява, също така, обхватът на застраховката да се определя не по отрасли (както е заложено в наредбата), а по предприятия за всяко отделно работно място - по списък, изготвен от работодателя след съгласуване със Службата по трудова медицина.
-
Спорен е и предвиденият текст застрахователят да не изплаща обезщетения при временна нетрудоспособност по-малко от 20 дни.
вж. Протоколи на работните групи относно: Допълнителния платен годишен отпуск ; Безплатната храна ; Намаленото работно време
вж. Всички документи
За контакти:
Снежана Славчева –
директор на Дирекция "Качество на труда" в БСК
Тел. 02 / 987-63-03
Факс 02 / 987-26-04
E-mail: slavcheva@bia-bg.com