Среща на бизнеса с комисаря по въпросите на потребителите Меглена Кунева и вицепремиера по усвояването на европейските фондове Меглена Плугчиева се проведе днес, 14 април 2009 г., в София. Форумът бе организиран от Българската стопанска камара и протече под мотото „Ден на Европа – отвътре и отвън”. Участваха повече от 120 представители на деловите браншови и регионални организации, членове на БСК, фирми, институции, неправителствени организации и медии.

вж. СНИМКИ от събитието

Основната дискусионна тема бяха проблемите на бизнеса в условията на финансова криза. Г-жа Кунева и г-жа Плугчиева отговориха на предварително поставените към тях въпроси от страна на БСК, като подчертаха необходимостта от поддържане на позитивен диалог между бизнеса и администрацията на национално и европейско ниво, с цел прилагане на политики, гарантиращи правилното функциониране на свободния пазар.

Във встъпителните си думи пред участниците във форума комисар Кунева отбеляза, че 21-ви век не е нито векът на потребителите, нито векът на производителите, а е нещо средно – „това е много повече икономика на участие от страна на потребителите и повече икономика на репутацията”.

В отговор на въпрос от залата, г-жа Кунева сподели, че вече е практика в голяма част от европейските страни, а и в САЩ, съществуването на общ орган за надзор на пазара, обединяващ функциите на Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията. В този контекст, г-жа Кунева приветства подписания преди време меморандум за сътрудничество между тези два български национални органа (КЗК и КЗП).

Във връзка с поставения от БСК въпрос относно практиката напоследък българските банки да променят едностранно клаузи по договорите за кредит с фирми и частни лица, г-жа Кунева препоръча да се заведе колективен иск срещу подобни непазарни действия и да се потърси, първо арбитражно, а ако се наложи - съдебно решение на подобен спор. Също така, г-жа Кунева препоръча Комисията за защита на потребителите да направи собствено разследване по случая.

По отношение на друг поставен от БСК въпрос – този за кръстосаното субсидиране (най-вече в енергетиката), г-жа Кунева заяви, че подобна практика е категорично забранена и трябва да бъде отстранена, тъй като убива конкуренцията и пречи на нормалното функциониране на пазарната икономика.

Комисар Кунева представи резултатите от европейско проучване, според което потребителите в 27-те страни-членки на ЕС са много повече недоволни от услугите, отколкото от стоките, като най-голямо е неудовлетворението от качеството на енергийните и финансовите услуги. В тази връзка, г-жа Кунева отбеляза, че най-важният проблем в момента е да бъде възстановено доверието към банковата система. Комисарят съобщи, че предстои от 1 ноември т.г. Европейската банкова асоциация да въведе Кодекс, който предвижда при смяна на една обслужваща банка с друга, в рамките на 14 дни двете банки да поемат включително уведомяването на трети страни за промяната на сметките на съответния потребител, като за целта няма да се дължат никакви допълнителни такси.

В експозето си пред участниците във форума вицепремиерът Меглена Плугчиева отбеляза, че през последната една година е постигнат сериозен напредък по отношение прозрачността и контрола при разходване на европейските средства. Тя изтъкна множеството нормативни промени, които са предприети през този период, с цел облекчаване на процедурите, съкращаване на сроковете за оценка на проектите и подобряване  на контрола. В момента е в процедура на съгласуване цялостен пакет законодателни инициативи за борба срещу корупцията, който предстои да бъде внесен в Народното събрание, съобщи още вицепремиерът.

Специално внимание г-жа Плугчиева отдели на Програмата за развитие на селските райони, за която в момента се разработват правилата и те също целят опростяване, прозрачност и по-добър контрол. Вицепремиерът съобщи, че по тази програма от ЕС са предоставени допълнително 28 млн.лв. за изграждане на широколентов интернет и за проекти в областта на възобновяемите енергийни източници.

Г-жа Плугчиева съобщи още, че към момента са отворени процедури за 4.7 млрд.евро, подписани са договори за 2.8 млрд.евро, но разплатените средства по тях са в размер на едва 90 млн.лв., което всъщност е най-сериозният проблем пред администрацията.

В процес на разработка е информационната система за седемте оперативни програми, в която ще бъде включена и Програмата за развитие на селските райони. Целта на системата е постигане на повече публичност и прозрачност при управление на средствата от ЕС.

Във връзка с предложението на БСК за създаване на единно звено за управление на проектите по всички оперативни програми г-жа Плугчиева заяви, че подобна фундаментална промяна може да бъде осъществена в рамките на следващия парламентарен мандат и уточни, че тя предполага промяна в акредитациите на управляващите органи по отделните оперативни програми.

В отговор на въпрос от залата относно продължаващото неизплащане на изпълнени проекти по програма САПАРД и обяснението на Държавен фонд „Земеделие”, че се очаква разрешение от Министерството на финансите, г-жа Плугчиева категорично заяви, че „на ДФ „Земеделие” не му пречи вече нищо, просто трябва да си свърши работата!”.

По време на днешната среща стана ясно още, че в четвъртък, 16 април, от 15.30 ч, в Министерския съвет ще се проведе редовна работна среща на всички управляващи органи по оперативните програми, на която основният дискусионен въпрос ще е свързан със забавянето на плащанията по изпълнените проекти. На 22 април т.г. ще се проведе и заседание на Обществения консултативен съвет към вицепремиера Плугчиева, който ще обсъди актуалното състояние по усвояването на средствата от ЕС.

***

Днешната среща се проведе с подкрепата на Комуникационната стратегия на Министерския съвет за членство на България в ЕС `2008

Тук можете да се запознаете с въпросите, които са заявени като предварителен интерес към г-жа Меглена Кунева и към г-жа Меглена Плугчиева.

Прочетено: 2275