В края на миналия месец МВР разкри организирана престъпна група за купуване на изпити в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Като организатори на престъпния механизъм са установени преподавателят от УНСС Петкан Илиев и посредникът Боян Тренчев. Схемата включвала преподавател и посредници, а "услугите" стрували от 500 до 4000 лева. Сред тях били и семестриални заверки срещу заплащане и явяване на кандидатстудентски изпити в УНСС от лица-дубльори на кандидат-студентите. Това е правено с неистински лични документи. Това ни накара да ви попитаме коя е последната крепост на образованието?

Мнозинството от гласувалите в анкетата – 25% са на мнение, че това са чуждестранните колежи и висши училища. Една от причините вероятно е, че след приемането на България в ЕС таксите за обучение паднаха драстично. Другата причина е, че възможностите за по-добра кариера и по-високи доходи в бъдеще са по-големи.

21% от участвалите в анкетата са на мнение, че висшите учебни заведения като СУ, ТУ, УНСС си остават елитните, въпреки корупцията. Там все още има добри преподаватели и можеш да получиш добро образование. За 22% практиката е най-важна, а 14% са на мнение, че самоподготовката е най-главната за доброто образование.

Едва 9% от анкетираните смятат, че следдипломните курсове и квалификации играят важна роля за обучението, а 8% последната крепост на образованието са университетите от втория ешелон.

Прочетено: 1990