От декември започват плащанията по схемата „Адаптивност", която ще дава възможност за работа на намалено работно време и допълнително обучение на служителите в дадена компания. Това съобщи по БНР заместник-министърът на труда и социалната политика Красимир Попов.

Схемата струва 72 млн. лева и се финансира от Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси".

Идеята е да осигурява месечна стипендия за обучение и квалификация на служители, преминали на непълно работно време. Размерът на стипендията ще бъде до 132 лева, а служителите могат да я получават до пет месеца.

До декември трябва да бъдат избрани обучаващите институции, обясни заместник-министър Попов, като посочи и алтернативна възможност. „Да бъде даден свободен достъп на притежателите на ваучери да потърсят възможност за квалификация във всеки един лицензиран доставчик, който предоставя възможност за обучение по професията, в която има необходимост да бъде квалифициран".

Според Попов при този вариант трябва да бъде изработен механизъм за контрол върху качеството на предоставеното обучение, така че след преминаването му, хората да имат допълнителна квалификация и възможност за работа.

Според разчетите на правителството европейските средства ще стигнат за обучението на 42 хил. българи.

 

Прочетено: 2374