EUIPO: БЪЛГАРИЯ Е ЛИДЕР В УМИШЛЕНОТО ЗАКУПУВАНЕ НА ФАЛШИФИКАТИ
Като част от пролетна кампания по случай Световния ден за борба с фалшифицирането, Обсерваторията на EUIPO (Европейски орган за защита на интелектуалната собственост) публикува проучване за възприемане на интелектуалната собственост за 2023 г. - „Европейски граждани и интелектуална собственост: възприятие, осведоменост и поведение“.
Проучването за възприемане на интелектуалната собственост от 2023 г. събира знания за отношението на европейските потребители към интелектуалната собственост (ИС), степента, до която те зачитат тези права, и концепцията, която имат за интелектуалната собственост като цяло.
Основните констатации от проучването могат да бъдат обобщени, както следва:
1. 80% от европейците вярват, че зад фалшивите продукти стоят престъпни организации и признават, че подобни покупки вредят на бизнеса и заетостта. Освен това, 83% смятат, че купуването на фалшификати подкрепя неетично поведение, а две трети признават потенциалните заплахи за здравето, безопасността и околната среда. Що се отнася до цифровото пиратство, 82% са съгласни, че незаконният достъп до съдържание крие рискове като измами и излагане на неподходящо съдържание за непълнолетни.
2. Един на всеки трима европейци (31%) намира за приемливо да купува фалшиви продукти, ако цената на оригиналния продукт е твърде висока. Сред по-младите потребители на възраст 15-24 години тази цифра скача до 50%.
3. През последната година 13% от европейците признават, че умишлено са купували фалшификати. Тази цифра е значително по-висока сред тези на възраст 15-24 години, 26%, но пада до 6% за тези на възраст 55-64 години и под 5% за лицата над 65 години
4. България е лидер в умишленото закупуване на фалшификати с 24%, следвана от Испания (20%), Ирландия (19%), Люксембург (19%) и Румъния (18%).
5. Един основен възпиращ фактор за закупуване на фалшиви продукти е цената. По-достъпната цена за оригинални продукти се посочва от 43% като основна причина за въздържане от закупуване на фалшификати.
6. 41% от европейците не са сигурни относно законността на източниците, които използват за онлайн съдържание. Копие от проучването можете да намерите тук.