ОТНОСНО ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СТАТУТ НА ДОМАКИНСТВА В ПОЛОЖЕНИЕ НА ЕНЕРГИЙНА БЕДНОСТ
08.11.2023 г. |
|
ДО Г-ЖА ИВАНКА ШАЛАПАТОВА Г-Н АНДРЕЙ ЦЕКОВ Г-Н РУМЕН РАДЕВ КОПИЕ ДО: Г-Н АЛЕКСАНДЪР ЙОЛОВСКИ |
ОТНОСНО: Проект на Наредба за критериите, условията и реда за определяне на статут на домакинства в положение на енергийна бедност и на статут на уязвими клиенти за снабдяване с електрическа енергия публикуван за обществено консултиране
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Българската стопанска камара изразява подкрепа за положените усилия за своевременното регламентиране на критериите, условията, реда и отговорните институции за определяне на статута на домакинства, в положение на енергийна бедност, и на уязвими клиенти за снабдяване с електрическа енергия (ДПЕБУКСЕЕ), както и за изграждане на ефективна обслужваща информационна система. С това ще бъдат осигурени една част от необходимите условия за защита и финансова подкрепа по необходимите програми за подпомагане, в съответствие с предвидените изменения и допълнения на разпоредбите на Закона за енергетиката – ЗЕ (вкл. новия чл. 38д, регламентиращ приемането на наредбата), приет на 05.10.2023 г., впоследствие върнат за ново обсъждане в Народното събрание съгласно Указ № 192 от 18.10.2023 г. на Президента на Република България. Наред с прилагане на други съпътстващи мерки, вкл. за подобряване на регулаторната среда, ще бъде улеснена либерализацията на пазара на електроенергия, декарбонизацията на икономиката, подобряване на енергийната интензивност и независимост, както и на сигурността на енергийните доставки.
Едновременно с това, обръщаме внимание, че повече от 17 (седемнадесет) месеца специализиран консултативен орган на национално ниво работеше по подготовката на определение на параметрите на явлението „енергийна бедност“ в българския контекст, имайки предвид, че такова общоевропейско определение не е налично. В състава на специализирания консултативен орган, а именно - "Комисията за енергийна ефективност и преодоляване на енергийната бедност" към Консултативния съвет по Европейската зелена сделка, създадена с ПМС №86 от 30.04.2020 г. (изм. и допълван, вкл. с ПМС 108 от 31.05.2022 г.), бяха представени експерти от национални институции (Министерството на труда и социалната политика, Министерство на енергетиката, Национален статистически институт и др.), работодателски и синдикални организации, неправителствен сектор, научни среди и др.
Наложително е да се отбележи и препоръчваме да се предприемат съответните действия за удължаване на срока за осъществяване на консултацията. Текущият 14-дневен срок е несъизмерим с важността и сложността на проблема, който не е бил обсъждан или рационализиран на национално ниво и засяга цялото население на страната.
Същевременно, обръщаме внимание на необходимостта от прецизиране и допълване на част от текста, вкл.:
- Отстраняване на все още съществуващите неясноти относно:
- Процедура, която да регламентира удостоверяване на адресната регистрация на лицата в обхвата на наредбата (ДПЕБУКСЕЕ) по служебен ред или чрез представяне на удостоверение.
- По отношение на чл. 7, ал. 4 от проектонаредбата следва да се изясни за какъв имот тя се отнася.
- Предполагаме става въпрос за жилището, на адреса на което членовете на домакинството имат адресна регистрация по настоящ адрес;
- Следва текстът на проекта да се допълни с "или друг документ/титул за собственост, а ако лицето или нито един член на домакинството не е собственик на имота - и документ за правното основание за ползването/държането му".
- в настоящия проектен вариант на наредбата не е определено какво означава терминът "домакинство". За съгласуваност между институциите и избягване на несъответствия в параметрите, имащи значение за формиране на политики на национално ниво, е препоръчително да се прилагат вече наличните дефиниции и определения, особено в случай, че имат общоприета същественост и съществуване на ЕС ниво. От тази гледна точка, предлагаме да бъде инкорпорирано в проекта на наредба предложението на НСИ да се дефинира терминът „домакинство“ като:
„Домакинство е едно лице, което живее в самостоятелно жилище, стая или част от стая и е на самостоятелен бюджет, както и две или повече лица, които живеят в едно жилище или част от жилище и имат общ бюджет, независимо дали имат, или нямат родствени връзки.
Лицата имат общ бюджет, когато споделят разходи за храна и средства от първа необходимост, разходи за издръжка на деца или други лица без доходи. Не е задължително да се изразходват общо всички средства на всички членове на домакинството, за да се приеме, че лицата са на общ бюджет.“
- По отношение на компетентния орган за определяне на статут на ДПЕБУКСЕЕ и за администриране на информационната система по чл. 11, ал. 1 на Наредбата.
Доколкото основен компетентен орган за изпълнение на държавната политика за социално подпомагане и предоставяне на социални помощи, с изграден капацитет, натрупан опит и развита териториална мрежа е Агенцията за социално подпомагане, в чл. 11, ал.1 последната следва бъде посочена поименно, като се регламентират нейните отговорности по изграждане и поддържане на информационната система. Същевременно, следва да бъдат инициирани незабавно мерки, вкл. финансирани от държавния бюджет за 2024 г., за укрепване на кадровия и финансов ресурс, снабденост с ИКТ и други необходими условия за изпълняване на новите функции от страна на Агенцията, предвидени с последните промени на ЗЕ и проекта на наредба.
- Информационна система по чл. 11, ал. 1.
Чл. 8, т.1 и 11, ал. 2 регламентират, че процесът на идентификация и определяне на ДПЕБУКСЕЕ стартира със заявяване от страна на заявители - кандидати (глава или представител на домакинство) за получаване на такъв статут. Това ориентира недвусмислено, че е необходимо изграждане на нов електронен административен регистър - част от регламентираната информационна система, съответстващ на изискванията на чл. 4а от Закона за електронното управление.
Във връзка с това, следва да бъде променен текстът на т. 6.3 от Частичната предварителна оценка на въздействието, в който се отбелязва, че приемането на наредбата не изисква създаване на нови регистри. Следва да бъде описан и начинът, по който новосъздаденият регистър ще бъде интегриран в общата регистрова инфраструктура.
Безпроблемното функциониране на информационната система и администриране на процедурите за определяне на статут на ДПЕБУКСЕЕ предполага наличието на действащ и ефективен режим на адресна регистрация по настоящ адрес. Известно е, че от повече от 30 г. съответната законова регламентация, правомощия на общините, МВР и ГРАО са обект на постоянна основателна критика от страна гражданите, неправителствения сектор, бизнеса и заинтересованите институции. БСК също е поставяла многократно този проблем във връзка с определянето на нова основа за такса битови отпадъци, необходимостта от надеждна информация и данни при планирането и предоставянето на публични услуги на общинско и национално ниво и по други поводи. В тази връзка, следва да бъдат инициирани допълнителни мерки по полагането, а при необходимост и за промяна и допълване на приложимата нормативна уредба.
- Относно обхвата на бенефициентите със статут на ДПЕБУКСЕЕ.
Обхватът на бенефициентите, които са дефинирани като притежаващи статут на ДПЕБУКСЕЕ, следва да бъде допълнително прецизиран, с оглед недопускане на създаване на изкривени стимули и погрешна политика, насърчаваща допълнителната маргинализация на лица от уязвимите социални групи, вместо тяхната пълноценна интеграция в пазара на труда, чрез подобряване на образователното и квалификационно равнище, насърчителни мерки за заетост и др.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК