БИЗНЕСЪТ ПРИЗОВАВА ЗА ПРОАКТИВНА, КРЕАТИВНА И НАСОЧЕНА КЪМ БЪДЕЩЕТО ТЪРГОВСКА ПРОГРАМА НА ЕС
В нов документ, публикуван днес, BusinessEurope подчертава, че ЕС трябва да използва новия законодателен цикъл, за да рестартира търговската си програма. По този повод генералният директор на BusinessEurope Маркус Й. Байрер заяви:
„По време на следващия институционален цикъл ние призоваваме лидерите на ЕС да приемат търговска програма, която е проактивна, креативна и насочена към бъдещето. За да възстанови баланса на фокуса, поставен през последните години върху неговия набор от отбранителни инструменти, ЕС трябва да разработи амбициозна стратегия за диверсификация.
Това изисква креативен подход, тъй като един размер не е подходящ за всички, когато става въпрос за търговските отношения на ЕС. ЕС следва да се стреми към ново поколение двустранни споразумения с трети държави, като предлага широк набор от възможности и инструменти на партньорите. Това трябва да включва: пълноценни търговски споразумения, секторни споразумения за желаещи сектори, партньорства за цифрови, критични суровини или регулаторно сътрудничество и инициативи в рамките на Глобалния портал. ЕС трябва да адаптира подхода си към нивото на развитие на страните партньори и да намали амбициите, когато е необходимо. Трябва също да се обмисли по-широко използване на „натрупване на правила за произход“ за желаещи сектори, заедно с отворени търговски споразумения, които позволяват на трети страни да се присъединят.
Отношенията с нашите двама най-важни търговски партньори – Съединените щати и Китай – също ще играят решаваща роля за гарантиране на бъдещата конкурентоспособност на ЕС. Що се отнася до трансатлантическите отношения, разходите за правене на бизнес през Атлантическия океан трябва да бъдат намалени, например чрез споразумение за взаимно признаване на оценка на съответствието. Що се отнася до Китай, ЕС трябва да бъде настоятелен и обединен в защитата на своите икономически интереси. В същото време трябва да има продължителен ангажимент с Китай по отношение на външната политика, търговията и инвестициите.
И накрая, ЕС трябва да остане ангажиран със СТО и да работи за осигуряване на нейната устойчивост в бъдеще. Въпреки предизвикателствата си, СТО остава предпазна мрежа за компаниите, чието функциониране зависи от основан на правила и приложим търговски режим.“