BUSINESSEUROPE И КЛЮЧОВИ ФИНАНСОВИ ОРГАНИЗАЦИИ В ЕС ПУБЛИКУВАХА ДНЕС ДОКЛАД, ПРЕДСТАВЯЩ ВОДЕЩИ ПРИНЦИПИ ЗА РЕФОРМИ НА ФИНАНСОВИЯ ПАЗАР В ЕС
Документът е озаглавен „Към финансова стабилност и устойчив растеж” и е подписан от:
- BUSINESSEUROPE (чийто член е БСК),
- Европейската банкова федерация (EBF),
- Европейската федерация за пенсионно осигуряване (EFRP),
- Европейския частен капитал и рисков капитал (EVCA),
- Федерацията на европейските счетоводители (FEE)
- Федерацията на европейските фондови борси (FESE)
Организациите представят в този материал визията си за ръководните принципи на финансовите реформи с цел укрепване на финансовата стабилност и постигане на устойчив растеж.
В документа се посочва, че финансова стабилност и растеж може и трябва да бъдат постигнати едновременно. BUSINESSEUROPE и основните финансови играчи на пазара твърдо подкрепят въвеждането на подходящи финансови реформи на пазара и работят заедно, за да възстановят доверието и устойчивия растеж.
В документа се казва още:
- Негативните въздействия на кризата върху корпоративния сектор, пазара на труда и публичните финанси е значителна и ще бъдат трайни. „BUSINESSEUROPE и основните финансови играчи на пазара работят заедно, за да възстановят доверието към пазара. Ние призоваваме кризата да се използва като катализатор за промяна.
- Като отговорни заинтересовани страни ние се ангажираме да ускорим възстановяването на икономиката на ЕС и да се ускори преходът към нисковъглеродна икономика, основана на знанията и уменията, ориентирани към обществото
- Интеграция на финансовите пазари трябва да остане основна цел в ЕС. По-ликвидни пазари ще действа като буфер в контекста на глобалната финансова криза, ще помогнат за намаляване на разходите за финансиране и насърчаване на трансграничната търговия и инвестиции.
- Сегментирането на европейския банков сектор на национален принцип ще нанесе дълготрайни щети на финансовата и икономическа интеграция.
- Международните, европейските и националните власти трябва да се стремят към премахване на пречките пред трансграничното управление на кризи и да разработят общи инструменти и съгласувана законодателна рамка за финансовите посредници.
- Реформите трябва да бъдат реалистични и ефективни, затова трябва да се избягват прибързаните решения за промени на законодателството или стандартите.
- За постигане на баланс и насърчаване устойчивото развитие на европейската и глобалната икономика е необходимо да се спазват следните принципи:
o По-ефективен контрол на всички финансови пазари;
o По-добра координация и по-малко регулиращ арбитраж;
o Прозрачност и управление на риска
o Повече гъвкавост
ПЪЛНИЯТ ТЕКСТ НА ДОКУМЕНТА Е ПРИКАЧЕН ПО-ДОЛУ!