В СТОЛИЧНИЯ ХОТЕЛ „РАДИСЪН САС” СЕ ПРОВЕДЕ ДИСКУСИЯ ПО ПРОМЕНИТЕ В ЗАКОНА ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ (ЗОП), ПРЕДИ ПРИЕМАНЕТО ИМ НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ ОТ ПАРЛАМ
Днес, 28 март, в столичния хотел „Радисън САС” се проведе дискусия по промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП), преди приемането им на второ четене от Парламента. В дискусията, която беше организирана от Българската стопанска камара и Американската агенция за международно развитие (USAID), участваха председателят на Комисията по икономическа политика към Народното събрание Йордан Цонев, народни представители от комисиите по икономическа политика и по правни въпроси, както и ръководители на браншови организации.
В приветствието си към участниците в срещата г-н Грант Уилсън – директор на проект „Инициатива отворено управление” на USAID, сподели, че Американската агенция за международно развитие работи за оптимизиране на цялостното функциониране на системата на обществените поръчки и постигането на повече прозрачност на централно ниво. „Една от основните ни цели е да подкрепим процеса на укрепване на практиките в областта на обществените поръчки”, заяви г-н Уилсън.
Зам.-председателят на БСК Камен Колев представи пред участниците в дискусията гледната точка на бизнеса по предлаганите промени в ЗОП. Според него, необходимо е по-подробно да бъде разписана допълнителна фаза на водене на преговори при включената в ЗОП нова процедура "състезателен диалог". В този си вид процедурата не унифицира еднозначно механизма на преговорите и създава условия за непрозрачност, смята зам.-председателят на БСК. Според него, спорен остава и въпросът за създаването на централен орган за обществени поръчки, който се явява допълнително бюрократично звено, без да са ясно дефинирани конкретните му функции. Г-н Колев заяви, че с оглед недостатъчния капацитет на Комисията за защита на конкуренцията, е целесъобразно като първа инстанция за обжалване на процедури по ЗОП да бъдат използвани предвидените в проекта за промени административни съдилища на територията на цялата страна. С цел осигуряване на бързина при решаване на спорове е целесъобразно да остане възможността за арбитражно производство навсички етапи на провеждане на процедурата, смята още зам.-председателят на БСК.
В хода на дискусията представители на Национална браншова стопанска камара на търговците - дистрибутори на едро на лекарствени средства и медико-санитарни и билкови препарати (НБСК на ТЕЛ), Българска асоциация информационни технологии (БАИТ), Българска браншова камара на енергетиците в България (ББКЕБ) и др. представиха вижданията си относно необходимостта от подобряване прозрачността на процеса на обществени поръчки, повишаване коректността на заданията, включване на представители на браншовите организации в процеса на подготовка и мониторинг на обществените поръчки, предоставяне достъп до цялостната документация (вкл. протоколи за избор на изпълнители), определяне на реални цени на тръжната документация и др. Бе предложено, също така, при прекратяване на процедури за ОП по вина на възложителя (липса на средства и др.) законово да се регламентира възстановяване на вече направените от кандидатите разходи по подготовка на офертите, издаване на банкови гаранции, лихви и др.
Представителят на БАИТ – Йордан Кисьов, предложи да бъдат разширени правомощията на Агенцията за обществени поръчки, като бъде предвидено тя да има право да оспорва пред съда решения на възложителите, както и да предявява пред съд искове за обявяване на нищожност на договори за обществени поръчки, при нарушение на закона. Според г-н Соколов, обаче, следва да се предвидят и повече задължения на АОП ,които да са в интерес на потенциалните кандидати. Агенцията трябва да бъде не само орган, който обезпечава технически процеса на възлагане чрез одобряване на съответните обявления и поддържане на Регистър на обществените поръчки, а и орган, който активно да следи за правилното протичане на възлагателния процес. Агенцията следва да дава задължителни указания за отстраняване на допуснати нарушения в процедури за възлагане на обществени поръчки в двуседмичен срок от сезирането й от заинтересованите лица.
Представителят на БАИТ предложи, също така, задължително да се обявяват критериите за оценка на показателите и тяхната тежест в обявлението за обществена поръчки. В сегашната редакция на закона възложителят е длъжен да посочи в обявлението само критерия за оценка на офертите и по своя преценка може да включи показателите за определяне на комплексната оценка и тяхната относителна тежест.
Предложенията на браншовите организации ще бъдат обобщени и ще бъдат предоставени на Комисията по икономическа политика до края на днешния работен ден, с цел отразяването им в проектозакона преди окончателното му приемане.