Днес, 4 октомври 2006, в БСК се проведе среща на ръководителите на национално представителните работодателски организации (АИКБ, БСК, БТПП, БСЧП „Възраждане” и ССИ) с председателя на Комисията по бюджет и финанси при НС – Петър Димитров. В срещата участва и г-жа Мая Манолова – народен представител от Коалиция за България и член на висшия съвет на БСП, отговарящ за работодателските организации. По време на срещата г-н Петър Димитров запозна участниците с намеренията на управляващото мнозинство за промени в данъчното и осигурително законодателство за 2007 г.,  в това число:

  • намаляване на данък печалба до 10 или 12% и въвеждане на нулев данък печалба при реинвестиране;
  • въвеждане на необлагаем минимум от 200 лв. и увеличение на минималната работна заплата до 170 -180 лв.;
  • увеличение на работните заплати в бюджетния сектор с 10%;
  • намаление на осигурителната тежест с 3 пункта от 1 юли 2007, при условие, че има бюджетен ресурс за това, с оглед намаляване на приходите от ДДС след приемането на България в ЕС;
  • относно съотношението на заплащане на осигурителни вноски работник-работодател, което в момента е 35:65, все още не е постигната конкретна договореност дали да се пристъпи към неговото намаляване до 40:60.

От своя страна ръководителите на национално представителните работодателски организации запознаха г-н Димитров с техните виждания по предлаганите промени. Според представителите на българския бизнес ключов момент за повишаване конкурентоспособността на българската икономика и подобряване на инвестиционния климат е не толкова намаляването или зануляването на корпоративния данък, колкото продължаването на тенденциите за намаляване на осигурителната тежест. Относно размера на минималната работна заплата беше потвърдена позицията, че тя не трябва да надхвърля 50% от средната работна заплата на страната, за да не ерозира качеството на човешкия ресурс. Категорична позиция беше изразена и против замразяването на съотношението на осигурителните вноски (работник-работодател), което плавно трябва да се променя до достигане на 50:50. Като аргумент за промяна на съотношението още от 2007 г. бяха изтъкнати планираното покачване на минималната работна заплата и необлагаемия минимум, намаляването на осигурителното бреме с 3 пункта и увеличението на минималните осигурителни прагове в частния сектор с 14,6%. Беше повдигнат и въпросът за косвените данъци и, по-конкретно – акцизите върху въглищата, ел-енергията и пропан-бутана.

Представителите на бизнеса поставиха и въпроса за неравнопоставеното третиране на заетите в частния сектор и бюджетната сфера, тъй като вторите не плащат лични осигурителни вноски, които се поемат от бюджета, т.е. от данъкоплатците. В тази връзка, на г-н Димитров беше предложено да се пристъпи към въвеждане на лични осигурителни вноски на заетите в бюджетния сектор, придружено с по-сериозно увеличение на работните заплати за тази категория служители и намаляване на числения персонал на администрацията

Прочетено: 2049