На проведеното днес, 18 октомври, заседание на Съвета за икономически растеж (СИР) беше обсъден проблемът с облагането с ДДС на сделките с метални отпадъци, за който БСК, по молба на Браншовата камара на черната и цветната металургия (БКЧЦМ), сезира с писма министерствата на икономиката и енергетиката, и на финансите, през м. август т.г. С цел преодпазване от данъчни измами и източване на ДДС се предлага да се въведе режим на облагане, различен от общия, при който получателят на доставката (а не доставчикът) е данъчно задълженото лице, което следва на плаща ДДС. Това е така наречената Revearse Charge System".

Присъстващите на днешното заседание на СИР представители на Министерството на икономиката и енергетиката и на Министерството на финансите възприеха направените предложения и поеха ангажимент за предприемане на необходимите мерки за промяна на Закона за ДДС с цел разрешаване на проблема. Целта е промените в ЗДДС да влязат в сила от 1 януари 2007 г.

Като  точка 2 от дневния ред на заседанието на Съвета за икономически растеж /СИР/, проведено на 18.10.2006 г., бяха обсъдени мерки и програми за насърчаване на заетостта и инвестициите в иновациите и високотехнологични производства и услуги. Представени бяха предложенията на работната група към СИР по темата.

Във връзка с направено предложение за развитие на интернет базирана единна информационна мрежа за научни изследвания, нови продукти и технологии БСК информира членовете на Съвета  за създадения от нея “Технологичен пазар”, с подкрепата на USAID и в партньорство с българо-германската фондация GIS Трансфер център към Българската академия на науките и Европейския иновационен център.

Отбелязано бе, че изграждането и процеса на развитие на електронния портал “Технологичен пазар” се реализира  от желанието да се подпомогне държавната политика за икономически растеж и част от мерките за реализация на Националната иновационна стратегия. Чрез електронния портал “Технологичен пазар”  се цели осигуряването на достъпна връзка между притежателите на знания, технологични продукти и услуги, от една страна и българския бизнес , от друга. Чрез него се насърчава пазарната ориентация и комерсиализирането на изследователски продукти, предлага се информационно обслужване на бизнеса при прилагането на иновации в производството.

Технологичният пазар е обща информационна система, предоставяща работни форуми на различни индустриални сектори, на регионални бизнес и клъстерни формирования. Участниците във всеки индустриален форум публикуват технологични оферти или задания с цел коопериране, пазарно развитие и привличане на инвестиции. Технологичният пазар осигурява взаимодействие с други технологични и инвестиционни мрежи и цели да се развива като национален технологичен портал. Пазарът е публично-частно партньорство за подкрепа на иновациите и инвестициите в тях, чрез учредяване на национална мрежа за технологичен трансфер като част от националната иновационна система.

Към момента електронният пазар предлага около 300 научно-приложни разработки от институтите на БАН, други научно-изследователски институти, университети от цялата страна, иновативни фирми и независими изобретатели, предназначени за внедряване в различни сектори на икономиката. Има информация за стартирали преговори по внедряване на приблизително 28 предложения.

Във връзка с горното, СИР прие за целесъобразно обвързването на дейността на електронния портал “Технологичен пазар” с Оперативна програма “Конкурентоспособност” и одобри предложението на работната група като първи етап на изпълнявания в момента проект “IT услуги”, финансиран от германското правителство чрез ГТЦ да бъде разработен с възможност за интегриране към създадената вече от “Технологичния пазар” работна платформа.

Българската стопанска камара отбеляза, също така, че създаденият вече електронен портал би могъл активно да подпомогне за реализацията и на другите предложения на работната група като активизиране на взаимовръзката „обучение - научни изследвания – иновации” за осъществяване на ефективен трансфер на научните знания в практиката и подобряване ефективността и използването на правата върху интелектуалната собственост.


 

Прочетено: 1833