„ТЕХНОЛОГИЯ НА КОРУПЦИЯТА” БЕ ТЕМА НА КРЪГЛА МАСА В РАМКИТЕ НА СТАРТИРАЛИЯ ДНЕС ИКОНОМИЧЕСКИ ФОРУМ ЗА ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА
БСК беше домакин на една от най-горещите теми на открития днес (31 октомври) VІІІ-ми Икономически форум за Югоизточна Европа – “Технология на корупцията”. Модератор на кръглата маса беше председателят на БСК Божидар Данев, а заместник-председателят на Камарата – Камен Колев, направи презентация относно корупционните практики при обществените поръчки.
В своето изказване г-н Колев подчерта, че по ниво на корупция България се нарежда в световните класации до държави като Колумбия и Фиджи, като ръст на корупционни практики в периода 2002-2006 г. се отчита най-вече при печелене на държавни поръчки (22% от всички случаи на корупция през 2006 г., спрямо 16% през 2002 г.). Намаляват случаите на корупция при издаването на лицензи и разрешителни (18% през 2006 г., спрямо 25% - през 2002 г.) и при внос/износ на стоки (2006 г. – 17%, 2002 г. – 26%).
Средно по 100 хил. обществени поръчки се провеждат годишно, като само през 2005 г. под формата на обществени поръчки в страната са били разпределени 2.8 млрд. лева. Тази сума постепенно ще се увеличава и след 2007 г. средно у нас ще се харчат около 6-8 млрд. лева за обществени поръчки, подчерта г-н Колев. Той припомни, че именно по ЗОП ще се разпределят средствата от структурните и Кохезионния фонд на ЕС, поради което от особена важност е потенциалните субекти на закона (фирмите) да бъдат добре запознати с него.
Анализът на практиката по ЗОП показва, че основни трудности се срещат при изготвянето на техническите спецификации, попълването на утвърдените форми, определянето стойността на поръчката и критериите за оценка на кандидатите. Най-честите нарушения на ЗОП са свързани с изготвянето на документацията за участие, уведомяването на кандидатите, сключването и изпълнението на договорите.
За намаляване възможностите за корупционни практики БСК препоръчва:
o Ускоряване старта на е-Правителството,
o Подобряване на организацията на електронния административен регистър (Регистърът трябва да пази и поддържа цялостна информация);
o Прехвърляне на част от административните функции (регулаторни режими) към бизнес организациите;
o Разширение възможностите за публично-частно партньорство чрез възлагане одита за изпълнение на обществени поръчки на лицензирани експерт счетоводители.