ПИСМО НА BUSINESSEUROPE ДО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ОТНОСНО ПРЕДСТОЯЩА СРЕЩА НА ВЪРХА МЕЖДУ ЕС И КИТАЙ
На 6 октомври 2010 г. ще се проведе Среща на върха между ЕС и Китай в Брюксел. Във връзка с предстоящото събитие, президентът на BUSINESSEUROPE - Филип де Бук, изпрати писмо до председателя на Европейския съвет - Херман Ван Ромпой и председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, заявявайки, че BUSINESSEUROPE желае да повдигне следните приоритетни въпроси:
1). Преработеното предложение на Китай за присъединяване към Споразумението на Световната търговска организация (СТО) за правителствени поръчки е напредък в сравнение с предишното. Въпреки това, то не отговаря на поетите задължения от другите страни по Споразумението на СТО за правителствени поръчки. BUSINESSEUROPE не желае да приеме праг на отворените поръчки, който ще остане 50% по-висок за останалите страни от споразумението, тъй като някои правителствени органи, предприятия, държавна собственост и значителен дял от строителния сектор ще останат извън него.
2). Участието на ЕС в Китай е значително. Въпреки това, предвид големия брой трудности и ограничения, пред които са изправени европейските компании, ЕС трябва да иницира преговори за двустранни инвестиционни споразумения.
3). BUSINESSEUROPE изразява безпокойствие от решението на Китай да намали квотите за изност на редки земни метали и минерали през м. юли 2010 г., като същевременно поддържа наличността им за местни потребители в Китай. Тази неочаквана ситуация породи негативно влияние върху европейската индустрия, като например значително повишаване на цените и дефицит на доставки. Редките земни метали и минерали са крайно необходими за редица индустрии и много често не могат да бъдат заменени. Те играят ключова роля за развитието на екологичните технологии, като например новото поколение вятърни турбини или компактните флуорисцентни крушки.
4). Сътрудничеството с Китай по отношение на климатичнте промени е изключително важно, за да се постигне амбициозното глобално споразумение да се намалят вредните емисии. Китайската икономика е на трето място в света, Китай е водещ в износа и заема второ място в света по отделяне на парникови газове. Ето защо трябва да вземе мерки по отношение на приноса си за глобалните емисии в момента и в бъдеще, като се задължи да намали значително изхвърляните вредни емисии на глобално ниво. Освен това, ЕС и Китай трябва да положат по-големи усилия да си сътрудничат по отношение на чистите и енергийно-ефективни технологии.
5). Европейските, китайски и американски власти трябва да започнат по-задълбочен диалог по отношение на липсата на макроикономически баланс. BUSINESSEUROPE твърдо вярва, че предпоставка за връщането към глобално развитие и финансова стабилност е гарантирането на устойчиви макроикономически и валутни политики, които да улесняват поддържането на отворените пазари.