Прехвърлянето на активите от професионалните пенсионни фондове към НОИ няма да реши въпросите с дефицита, тъй като в ликвидната им форма вероятно тяхната стойност ще бъде по-ниска. Това каза пред Агенция „Фокус" зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков, член на Надзорния съвет на НОИ.

На днешното заседание на Надзорния съвет на НОИ работодателите са се обявили против прехвърлянето средствата от професионалните пенсионни фондове към фонда за ранно пенсиониране към НОИ, както и против начина, по който това ще се извърши. 

„Изисква се първо прекратяване на разрешителните на пенсионно осигурителните дружества за опериране с професионални пенсионни фондове за категорийните работници. Освен това управителят на НОИ назначава ликвидатор, чийто ликвидационен план се приема в едномесечен срок от Надзорния съвет, т.е. институцията, която придобива тези активи, одобрява ликвидационния план, което е осезателно противоречие. По-основното обаче е отнемането права на собственост, накърняване на права на собственост, промяна на собствеността - нещо, което дава основания да се говори действително за национализация", коментира Бранков. 

Взетите решения за промяна на Кодекса за социалното осигуряване водят до стесняване на входа на системата на държавното обществено осигуряване, в частност фондовете, поддържани от НОИ, и разширяване на изхода, обясни още зам.-председателят на БСК. 

Според него се увеличават правата за ранно пенсиониране и респективно размерът на пенсиите за лица, работеща по първа и по втора категория на труд, което ще задълбочи дефицита в системата. Самото прехвърляне на активите от професионалните фондове за около 500 млн. лв. няма да реши въпросите с дефицита на НОИ, тъй като в ликвидната им форма вероятно тяхната стойност вероятно ще бъде по-ниска, категоричен е той. 

„Неоправдано е отсрочването във времето на коригирането и увеличаването на актуализацията на осигурителния стаж и на необходимата минимална възраст за различните категории осигурени лица. Така в бъдеще време се очаква разширяване не дефицита, макар че има изказвания, че до 2017 г. системата ще се балансира", посочи още Димитър Бранков. Според Бранков това няма как да се случи без яснота и оценка на въздействието, които да дадат отговори за перспективите пред приходната и разходната част на системата. Такива разчети днес не са представени на заседанието на Надзорния съвет.  

Прочетено: 1883