Прехвърлянето на 100 милиона лева към НОИ няма разклати капиталовата същност на пенсионните фондове. Това каза пред агенция "Фокус" директорът „Осигурителна политика" в Българска стопанска камара (БСК) Григор Димитров.

По повод решението за пенсиите на категорийните работници той каза: „Не можем да говорим вече за частична национализация, тъй като и до сега практиката беше такава, че за тези, които предстоеше да се пенсионират, парите от професионалните пенсионни фондове се връщаха в НОИ и с тези средства, и средствата, с които разполага институтът, се определяха техните пенсии. Така че - нека да зачеркнем от лексикона специално за този случай думите „частична национализация", каза експертът.

По думите му това е една стара практика, която ще продължава в бъдеще. Само че тя се различава от старата практика по това, че едновременно средствата на всички, които ще се пенсионират 2011, 2012, 2013 г. ще бъдат прехвърлени в НОИ. Досега се превеждаха в НОИ парите на всяко лице поотделно, когато навърши пенсионна възраст. 


Според Димитров - във взетото решение има три хубави неща.

Първо, отново се показва, че моделът на пенсионната реформа е правилен и всяко прибързано правене на корекции е неправилно, ненужно и води до голям обществен отзвук.

Второ, позицията на работодателите е напълно споделена с препоръките на МВФ за запазване на капиталовите схеми.

Трето, младите категорийни работници и в бъдеще ще се пенсионират на принципа на капиталовите схеми, което било безспорен успех и е заложено във философията на пенсионната реформа. Пенсионната реформа е насочена към младите хора в България. Тя иска те да получават справедливи пенсии, които да им осигуряват прилични доходи след като се пенсионират, каза Димитров.


Отрицателно е, че от едно решение, което не беше добре премислено, не беше добре обсъждано от всички страни, се разклати доверието на хората към осигурителната система. Още веднъж се доказа на онези, които взимат такива решение, че ние живеем в пазарна икономика, в пазарна среда и видяхме, че веднага фондовата борса реагира по адекватен начин на това - започнаха да се обезценяват книжата, каза Димитров. Това щяло да доведе до реално обезценяване на активите на фондовете. 


Според него взимането на дългосрочни решения за пенсионната реформа трябва да бъдат обосновани на компромиса между трите страни - държава, синдикати и работодатели. „Трябва бавно и сигурно да се търси пресечната точка и когато тя се намери, тогава да се вземе решение. Сега според мен пресечната точка е намерена. Пари ще се прехвърлят в НОИ. Още повече, че разчетите, които показват, ще бъдат около 100 млн. лв., а моите сметки показват, че около 100 млн. лв. има в депозити, т.е. няма да се развалят емиси, няма да има разклащане на капиталовата същност на фондовете", каза Григор Димитров.

Прочетено: 2606