Българска стопанска камара подкрепя предложението за премахване или ограничаване на размера на наказателните лихви за предсрочно погасяване на предоставени ипотечни и бизнес кредити. Преобладаващата практика в момента е да се налагат наказателни лихви в размер до 3-5% от непогасения кредит, значително по-високи от тези в ЕС. В някои страни, като Италия например, изцяло отсъства подобна практика.

Основанието на банките да налагат висока санкция за предсрочно погасяване е в необходимостта да бъдат покрити разходите им, свързани с предоставянето на кредита. Практика у нас е клиентът да плаща всички разходи до отпускането на кредита, в т.ч.: такса за разглеждане на проекта, ипотека на обезпечението, застраховки, оценка на размера на обезпечението от оценителска фирма, предложена от банката, авансово плащане на такса за управление и такса за усвояване на кредита.

Законодателното премахване или ограничаване на тези лихви в порядъка на 0.5% до 1% в зависимост от оставащото време за обслужване на кредита ще има някоиположителни ефекти. Като един от ефектите, БСК посочва стимулирането на конкуренцията между банките в предлагането на по-изгодни пазарни условия за клиентите, включително и чрез разширяване на рефинансирането. В момента банките нямат стимул за предлагане при по-добри условия - лихви, такси и комисионни, тъй като потенциалните им клиенти са вече „закрепостени" за дълъг период от време чрез високите наказателни лихви към банките, отпуснали им кредити. С други думи, предлаганата промяна ще е в полза на тези банки, които желаят да работят и печелят чрез увеличение на броя на клиентите си при по-добри пазарни условия от конкурентите си.

Освен това, експертите на БСК смятат, че ще се подобри достъпът до корпоративни и ипотечни кредити. Една от причините за по-високите лихви по кредити у нас в сравнение с другите страни от ЕС, освен по-високия риск, е и тази, че банките не са заинтересовани да намаляват своите лихви като водят реални конкурентни политики.

БСК използва възможността да постави и въпроса за ограничаване на възможността за едностранно повишение от страна на банките на лихвите по вече предоставени кредити. Кредитът е двустранна сделка, в която и двете страни поемат риск, който не трябва да се прехвърля върху едната страна. Стъпка в тази посока е заменянето на непрозрачните базови лихвени проценти на отделните банки с прозрачни пазарни индекси.

Прочетено: 2008