В четвъртък Съветът за сигурност на ООН гласува в подкрепа на военна операция, включително въздушни удари срещу либийските танкове и тежка артилерия, информира New York Times. Одобрено е въвеждане на зона свободна от полети над Либия, за да се предотврати кървавата разправа на силите на полковник Муамар Кадафи с бунтовниците срещу режима му. Съветът за сигурност склони на това след дни на язвителни дебати в надпревара с времето, в момент когато правителствените войски са само на 150 км. от Бенгази, където са се укрепили протестиращите срещу режима.

 

Съветът даде одобрението си за „всички необходими мерки“, за да се предпазят гражданите. Преведено от дипломатически, това означава позволение за военна акция. Русия, Китай, Германия, Бразилия и Индия са се въздържали. Останалите 10 гласа са „за“ военна операция. Документът борави с много широки формулировки, които оправдават не само военновъздушни удари, но и стрелба от кораби. До часове военните действия ще започнат, заявява органът, натоварен да пази световната безопасност. След тази новина Бенгази избухна в радост: „Макар че закъсня, международната общност не ни изостави“, коментира говорителят на бунтовническия съвет. Остава неясно: кой ще води операцията, каква е ролята на САЩ в нея, но и – дали все още има време да се спрат войските на Кадафи, който напира към Бенгази? Президентът Обама се е срещнал вече с националния съвет по сигурността и е разговарял с колегите си във Франция и Великобритания.

 

Известно е също, че Париж и Лондон с радост ще преотстъпят на САЩ военното командване.Участието на Арабската лига във военните действия срещу полковника се разглежда като изключително важно, за да не се изпадне в по-сериозен регионален конфликт. Според експерт, международните военни действия в Либия по-скоро ще изискват бойни хеликоптери, отколкото модерни изтребители.

 

Коментира се и необходимостта от сухопътни войски – срещу която опция водещите политици в САЩ са против. Критиците на политиката на Съвета за сигурност коментират, че въвеждането на зона без полети над Босна в началото на 1990-те не спря клането в Серебреница. Според държавния секретар на САЩ Хилъри Клинтън, въвеждането на зона свободна от полети над Либия налага бомбандирането на цели вътре в страната за предпазване на самолетите и пилотите.

 

Възможно е да се въоръжат и бунтовническите войски – но навлизането със сухопътни войски в Либия било изключено. Русия и Китай са против военна операция – както и Германия, която се е обявила за по-строги икономически санкции.

Прочетено: 1706