С ИНФЛАЦИЯТА НА ТРУДА РЕЖЕМ КЛОНА, НА КОЙТО СЕДИМ
Повишаването на заплатите не е голяма тема за масата от хора, които живеят под равнището на онези от "С-класата", но е сериозен проблем в някои сфери на икономиката, където този тип "инфлация на труда" води със себе си неприятни последствия. Агенция Фич дефинира в свой анализ кои са секторите, където вдигането на заплатите има задължително негативни последици.
Застрашен е бизнесът на компаниите, занимаващи се с добив на природни ресурси и суровини като петрол, газ, въглища, инертни материали. По ирония, именно те добавят най-много към брутния продукт на страните и дават работа на голяма част от населението. По същия начин притеснени от нестабилност са в технологичния сектор и по-точно в софтуерния бизнес.
Пряко засегнати са и онези сфери, в които работниците са обединени в силни профсъюзи като автомобилостроенето и авиацията, защото там позициите се налагат със силата на масата. Инфлацията на труда води след себе си значителен ефект върху маржовете на печалба и времевите срокове за изпълнение на проектите.
С други думи компаниите имат по-ниска или никаква печалба, за да могат да плащат по-високи заплати, а забавянето в дейността им ги изтласква от битката с конкуренцията, особено ако тя идва от държави, където работниците не настояват толкова упорито за дребни увеличения на заплатите.
Ако не им бъдат гарантирани исканите заплати, работниците не искат да работят и така оголват за продължително време стратегически вакантни позиции в компании от изброените браншове. Освен това продължава да е голяма проблем намирането на квалифицирани кадри, въпреки високата безработица. WSJ