BUSINESSEUROPE: АЛТЕРНАТИВНО РАЗРЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕ Е ПЕЧЕЛИВШ ХОД И ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ, И ЗА БИЗНЕСА
BUSINESSEUROPE [1] приветства приемането днес от Европейската комисия на две предложения за алтернативни механизми за разрешаване на спорове и за създаване на общоевропейска платформа за онлайн спорове. Приемането на тези предложения е важна стъпка за укрепване на доверието на потребителите, което е движеща сила за постигане на икономически растеж и създаване на нови работни места, се казва в позиция на най-голямата бизнес организация в Европа, разпространена днес.
Общоевропейска платформа за онлайн спорове автоматично ще препраща жалбата на потребителя на компетентната национална структура за алтернативно решаване на спора. Тази мярка е част от пакет от законодателни предложения на ЕК, чиято цел е да се гарантира, че потребителите в ЕС могат да решават своите проблеми без да се обръщат към съда, независимо от типа продукт или услуга, който е предмет на договорния спор, и независимо къде са купили продукта или услугата в рамките на единния европейски пазар.
Според BUSINESSEUROPE, множество от най-добрите практики, установени в различни сектори и в различни държави-членки, вече са доказали добавената стойност на тези инструменти - и за потребителите, и за бизнеса. По приблизителни оценки, всеобщият достъп до качествени механизми за алтернативно решаване на спорове ще спести на потребителите около 22,5 милиарда евро годишно. Големите ползи от алтернативните механизми за разрешаване на спорове се крият в тяхната бързина, ниски разходи, простота и ефективност. Освен това, алтернативното разрешаване на спороме може да играе важна роля за повишаване на доверието на потребителите, се казва още в позицията на BUSINESSEUROPE.
Най-голямата европейска бизнес организация изразява готовност да проучи всички аспекти на тези предложения и в близко бъдеще да даде по-подробни коментари по отделните текстове.
[1] BUSINESSEUROPE представлява повече от 20 млн. малки, средни и големи компании, обединени в 41 индустриални федерации на работодателите от 35 европейски страни, сред които и България (в лицето на БСК).