ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА БСК ПО ПРОЕКТА НА НАРЕДБА ЗА ОБХВАТА И МЕТОДОЛОГИЯТА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
|
ДО Г-жа РУМЯНА БЪЧВАРОВА |
|
Изх. № 05-04-7#1/21.10.2016г. |
КОПИЕ: |
|
|
|
Г-жа МАЯ МАНОЛОВА Г-жа ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА Г-н ДАНАИЛ КИРИЛОВ
|
ОТНОСНО: Предложения на БСК по проект на Наредба за обхвата и методологията за извършване на оценка на въздействието публикуван на сайта за обществени консултации
УВАЖАЕМА Г-ЖА БЪЧВАРОВА,
Българската стопанска камара подкрепя законодателното укрепване и ефективното прилагане на оценката на въздействие на нормативните актове като ключов инструмент за тяхното разработване, обществено консултиране, съгласуване и приемане. Очакваме прилагането на последните изменения на Закона за нормативните актове да повиши качеството и да ограничи броя на промените в нормативните актове. Необходими са и допълнителни гаранции на подзаконовата нормативна уредба за ефективно участие на заинтересованите страни в изготвянето на нормативните актове и оценките на въздействие чрез отчитане на приетите за обосновани и целесъобразни становища и предложения.
В тази връзка, към представените по-долу предложения е приложена схема на основните процеси на изготвяне и консултиране на проекти на нормативни актове и на оценки на въздействие. Поставен е акцент върху отчитане (вземане предвид) на приетите предложения на заинтересованите страни, изразени преди и в хода на междуведомственото съгласуване.
1.1 По чл. 4, ал. 1.
Предлагаме в края на текста да се добавят думите: „както и на отчитане на приетите становища и предложения от проведени обществени консултации със заинтересованите страни“.
Мотиви: Оценката на въздействие следва да отразява (отчита, взема предвид) всички приети за обосновани и целесъобразни предложения на заинтересованите страни. По този начин се оценяват по-надеждно очакваните въздействия от прилагане нормативните актове и се повишава качеството на нормотворческия процес.
1.2 По чл. 4, ал. 2
Предлагаме думите „тази наредба“ да бъдат заменени с израза „Закона за нормативните актове и тази наредба“.
Мотиви: Осигуряване на по-ясна и прецизна регламентация на процеса, последователността и крайните резултати от проведените обществени консултации.
2. По чл. 9
Предлагаме включване на нова т. 4 със следния текст „4. провеждане на обществени консултации;“, като сегашната т. 4 се преномерира на т. 5.
Мотиви: Посочените в т. 1.1.
3. По чл. 16, т. 12
В края на текста да се включи изразът „на постъпилите и на приетите становища и предложения, както и обосновка за неприетите становища и предложения на заинтересованите страни“.
Мотиви: Посочените в т. 1.1.
4. По чл. 17
След думата „въздействието“ да се добави изразът „и от проведените обществени консултации, включително на приетите становища и предложения на заинтересованите страни“.
Мотиви: Посочените в т. 1.1.
5. По чл. 19
Предлагаме включване на нова т. 6 със следния текст: „6. заключения от приетата предварителна частична оценка за въздействие, показващи, ако се очакват, значителни последици от приемането на нормативния акт“.
Мотиви: Повишаване на качеството и надеждността на нормотворческия процес и осигуряване на по-надеждна оценка на очакваните въздействия от прилагане нормативните актове.
6. По чл. 26
Предлагаме включване на нова т. 11 със следния текст: „11. справка за постъпилите и приети становища и предложения, както и обосновка за неприетите становища и предложения на заинтересованите страни.“
Мотиви: Посочените в т. 1.1.
7. По Прил. № 1 към чл. 16
Предлагаме в т. 12 след думата „актове“ да се добави изразът „включително на постъпилите и на приетите становища и предложения, както и обосновка за неприетите становища и предложения на заинтересованите страни“.
Мотиви: Посочените в т. 1.1.
8. По Прил. № 2 към чл. 22, ал. 1
Предлагаме към т. 4 „ДОКУМЕНТИ, СЪПЪТСТВАЩИ ОБЩЕСТВЕНАТА КОНСУЛТАЦИЯ“ да се включи следният допълнителен текст:
„4.1. постъпили становища и предложения на заинтересованите страни;
4.2. приети становища и предложения;
4.3 обосновка за неприетите становища и предложения.“
Мотиви: Посочените в т. 1.1.
В заключение, отново подчертаваме необходимостта от иницииране на промени в Закона за нормативните актове за регламентиране на ясна рамка и последователност на процесите на изготвяне и обществено консултиране на проектите на нормативни актове и на съпътстващите оценки на въздействие.
Приложение: съгласно текста.
С уважение,
БОЖИДАР ДАНЕВ
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ
_________
Схема на основните процеси на изготвяне, консултиране съгласуване и приемане на проекти на нормативни актове (НА) и оценки на въздействие (ОВ)