ОТНОСНО ПРОЕКТИ ЗА ПРОМЕНИ В ДАНЪЧНИТЕ ЗАКОНИ
Изх. № 02-00-2/ 06.01.2022 г. |
|
ДО Г-Н ЛЮБОМИР КАРИМАНСКИ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ ПРИ 47-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
На Ваш Изх.№ КБФ – 47-153-02-3, КБФ – 47-153-02-7, КБФ – 47-153-02-11 от 23.12.2021 г. |
ОТНОСНО: Проекти на закони за изменение и допълнение на Закон за корпоративното подоходно облагане, сигн. № 47-102-01-9, внесен от МС на 10.12.2021 г., Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, сигн. № 47-102-01-10, внесен от МС на 13.12.2021 г., и Закон за акцизите и данъчните складове, сигн. № 47-102-01-11, внесен от МС на 13.12.2021г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КАРИМАНСКИ,
Благодарим Ви за отправената към БСК покана за изразяване на становище по описаните по-горе законопроекти.
Изразяваме принципната си подкрепа за предложените изменения, като използваме случая да Ви информираме, че същите бяха разгледани и обсъдени и на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), проведено на 6.12.2021 г.
На проведеното заседание БСК изрази своята позиция, като с удовлетворение отбелязваме, че и част от коментарите, изложени още в хода на обществените консултации от браншови организации, членуващи в БСК, са взети предвид и отразени.
В хода на дискусиите по време на НСТС представители на Министерството на финансите (МФ) представиха и допълнителни разяснения, свързани с част от исканията за изменения и допълнения, направени от наши членове. Независимо от това, продължаваме намираме за основателни предложенията на членовете ни и ги поддържаме по аргументи, изложени на съотвените места по-долу:
I. Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане
БСК подкрепя проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗИД на ЗКПО), който е изготвен с цел въвеждане на изисквания, налагани от правото на Европейския съюз, както и с усъвършенстване на данъчното законодателство.
II. Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
БСК отново заявява подкрепа на искането на браншовите организации от хранително-вкусовата промишленост, членуващи в БСК, за добавяне в ЗДДС на нова т.8 в чл. 66, ал. 2, с която да бъде намалена на 9 на сто ставката на данъка за храните, с изключение на алкохолните напитки.
Независимо от скептичното отношение на приходната администрация към подобна мярка, смятаме, че е необходим дебат за цялостния ефект, който подобна мярка би имала върху пазара, а не само очакванията за намалени приходи към фиска. Подобно изменение може да бъде ефективна компенсаторна, антиинфлационна мярка в отговор на настиска върху цените на хранителните продукти от редица вътрешни и външни проинфлационни фактори, в т.ч.: непредвидимо високата цена на електроенергията за небитови потребители, покачването на цените на фуражите, суровините и транспортните услуги, чието влияние не може да бъде компенсирано по веригата на производство и предлагане на храни.
Българската стопанска камара последователно защитава позицията, че промени в отделни данъчни закони не следва да се правят самоцелно и изолирано за решаване на конкретен проблем, а след задълбочен експертен и обществен дебат и оценка за въздействие за съвкупните ефекти върху действащата данъчно-осигурителна система в Република България. В същото време, подкрепяме предложението на нашите членове като временна мярка, с оглед подкрепа на сектора на хранително-вкусовата индустрия, забавяне на ценовия шок и съхраняване на покупателната способност на населението.
III. По Проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС)
- В периода 2018-2021 г. БСК и заинтересовани браншови сдружения заявиха неколкократно настоятелни и аргументирани позиции за промени в ЗАДС с цел преустановяване облагането с акциз на т. нар. енергийни продукти с двойно предназначение, каквито са органичните разтворители, използвани за производствени цели. Те се влагат в широк кръг от продукти, вкл. бои и лакове, растителни хранителни масла, печатарски процеси, нанасяне на покрития в машиностроенето, електрическата промишленост, мебелното производство – общо над 15 основни категории промишлени дейности в обхвата на Наредба 7/2003 г. на МОСВ, транспонираща приложима директива на ЕС за индустриалните емисии.
Предложение:
Изключване от обхвата на глава четвърта на ЗАДС, касаеща режим на отложено плащане на акциз на енергийните продукти с код КН 27101225, когато се използват за екстрахиране на растителни масла в прилаган процес на екстракция и не е компонент на крайните продукти (растителни масла и шротове), чрез изменение чл. 14, ал. 1, т. 3, като точката придобие следната редакция:
„3. включените в кодове по КН от 2710 11 до 2710 19 69; за енергийните продукти с кодове по КН 2710 11 21, 2710 11 25 и 2710 19 29 разпоредбите на закона относно движението на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз и контролът върху тях се прилагат, само когато са в наливно състояние, с изключение на енергийните продукти с код КН 27101225, когато се използват за екстрахиране на растителни масла в прилаган процес на екстракция и не е компонент на крайните продукти (растителни масла и шротове)“
- Поддържаме становището и изложените аргументи, дадени в хода на обществените консултации на Закона за акцизите и данъчните складове, и отново поставяме за обсъждане искането за отпадане на задължението за използване на автоматизирани системи за отчетност на стопански субекти, извършващи дейности с употреба на органични разтворители, използвани за производствени цели и попадащи в обхвата на Наредба № 7 от 21 октомври 2003 г., за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (загл. изм. - дв, бр. 40 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.).
Не разбираме аргументите, изложени от министерство на финансите в хода на общественото обсъждане и отразени в хода на обществените обсъждания[1] и заседанието на НСТС от 06.12.2021 г.[2], че проблемът може да бъде решен чрез изменение и допълнение на Наредба № Н-1 от 22.01.2014 г. за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки, тъй като това задължение произтича от закон и не може да бъде отменено с подзаконов нормативен акт. Ето защо предлагаме добавяне на нова т. 12 в чл. 24а, ал. 3, със следното съдържание:
„12. При издаване на удостоверение за освободен от акциз краен потребител-производител на растителни масла по метода на екстракция с енергиен продукт КН 27101225 не се прилагат изискванията на т. 8 - 11;“
В допълнение, въведеното от 1 януари 2020 г. задължение за лицензираните складодържатели в случаите по чл. 47, ал. 1, т. 11 и 12 да използват в данъчните складове система за видеонаблюдение и контрол, поддържаме позицията, изразена от Националната организация на митническите агенти (НОМА), член на БСК, че видеонаблюдението, с изключение на складовете, произвеждащи тютюневи изделия или алкохолни продукти или опериращи с петролни и газови продукти, не постига очаквания ефект за контролната система, а води до значителни разходи за икономическите оператори, поради което следва да бъдат премахнати от действащото акцизно законодателство.
Във връзка с гореизложеното, предлагаме създаването на нов чл. 47в. със следното съдържание:
„чл. 47в. Изискванията по чл. 47б не се прилагат за лицензирани складодържатели, които не са производители или търговци на акцизни стоки, а освобождават за крайно потребление стоки на техни вложители, в опаковки за крайна употреба.“
- По отношение на предложения текст на чл. 76л, ал. 1, считаме, че т. 4. следва да отпадне, тъй като изпращачът не може да издаде опростен придружителен документ за стока, която не е акцизна в страната на изпращане, и поддържаме посоченото в този смисъл в предоставеното вече от нас становище.
С цел синхронизиране на текстовете на чл. 76в с чл. 76л, след влизане в сила на чл. 76л и с цел да се избегнат две разпоредби, които регулират получаване на стоки, които в държавата на изпращане не се облагат с акциз, считаме, че ще е подходящо ал. 7 на чл. 76в („ал.7. Разпоредбите на ал. 1, 2 и 3 не се прилагат в случаите, когато се въвеждат акцизни стоки на територията на страната, които в държавата членка на изпращане не се облагат с акциз.“) да бъде изменена като реферира, че за случаите, когато се въвеждат акцизни стоки на територията на страната, които в държавата членка на изпращане не се облагат с акциз, се прилага чл. 76л.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК
____________
[1] Вж. Справка за предложенията, становищата и възраженията, получени при публикуването на интернет страницата на Министерството на финансите и на Портала за обществени консултации на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, налична ТУК
[2] Вж. Стенограма от заседание на НСТС, проведено на 06.12.2021 г., налично ТУК