ОТНОСНО ПРОЕКТА ЗА СЪЗДАВАНЕ НА КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА ЗЕЛЕНА СДЕЛКА
Изх. № 03-00-8/ 13.07.2023 г.
|
|
ДО АКАД. НИКОЛАЙ ДЕНКОВ МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ |
|
КОПИЕ: |
Г-Н ЮЛИЯН ПОПОВ МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
|
ОТНОСНО: Обществена консултация по Проект на Постановление на Министерския съвет за създаване на Консултативен съвет за Европейската зелена сделка и отмяна на ПМС № 86 от 2020 г.
УВАЖАЕМИ АКАД. ДЕНКОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПОПОВ,
Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес (БСК) последователно е ангажирана с политиките и регулациите в областта на околната среда, климатичните промени и стопанската дейност на предприятията, вкл. БСК подкрепи инициативата за създаване на Консултативен съвет по въпросите на Европейска зелена сделка (Съвета) преди приемане на действащото ПМС №86 от 2020 г. В динамичната обстановка на формирането и преобразуването на идеята за обществен Консултативен съвет за Европейската зелена сделка, започвайки от 2020 г., сме представяли многократно предложения и становища относно устройството и работата на текущите към конкретния момент формирования на Съвета. На тази основа представяме следното становище на Камарата относно проекта на Постановление за създаване на Консултативен съвет.
- Подкрепа за формиране на консултативен орган с участието на социално-икономическите партньори
Подкрепяме и адмирираме желанието на настоящата администрация да продължи традицията за обществено консултиране по Европейската зелена сделка.
- Функционална компетентност на предложените състави на Съвета
Проектът на ПМС предлага два състава на Съвета – основен и разширен, но пропуска да уточни функционалната им компетентност.
Вероятно по подобие на състава и функциите на работните групи към Съвета по европейските въпроси (СЕВ)[1] се предпоставя различие в статута, функциите и правомощията на основните членове – представители на държавните институции и представители на неправителствения сектор. В случай, че това е първоначалното намерение и концептуален подход към предложените промени в проекта на ПМС, БСК възразява срещу това решение, доколкото Съветът има чисто консултативни функции, а приемането на съответните национални стратегически документи попада изцяло в правомощията на Министерския съвет и други компетентни държавни органи.
В този смисъл, провеждането на отделни заседания на Съвета на двата състава ще затрудни общата координация и консистентност на приетите позиции и решения, създавайки допълнителна организационна и концептуална ентропия в една и без това сложна и многообразна област на политики, изискваща висока компетентност и съобразяване с противоречиви обществени интереси.
- Необходимост от формиране на широк обществен състав на Съвета
Независимо, че форми на консултативни органи с двустепенни състави (основен и разширен) съществуват в международната практика, ефективността им зависи от тяхното структуриране, изпълнение на поставените задачи и функции, политическия ангажимент на правителството да разгледа и възприеме широк спектър от становища и гледни точки. Принципно, когато са правилно структурирани и последователно изпълняват възложените им функции, консултативните съвети имат потенциала да подобрят приобщаването, да генерират по-стабилни политически резултати и да насърчат общественото доверие в процеса на вземане на решения.
Обръщаме внимание, че консултативният орган, при събирането си в планирания ограничен състав, а именно на ниво министри, поради разнородната им дейност и ангажименти, ще бъде затруднен при формирането на кворум за заседанията.
Вземайки предвид променливата политическа обстановка в страната през последните няколко години и историческия опит от работата на консултативните съвети по Европейската зелена сделка, препоръчваме формирането на консолидиран съвет на равноправни партньори от заинтересованите страни, без прилагане на двустепенни състави.
- Критерии за избора на представители в Съвета
В така представеното предложение липсва яснота за критериите, на които трябва да отговарят част от организациите, които са идентифицирани като заинтересовани страни в процеса, а именно представените в чл. 3, ал. 5, т. 7 организации, както и кого представляват.
От друга страна, организациите, посочени в чл. 3, ал. 5, тт. 1 и 2 – национално представителните организации на работодателите и национално представителните организации на работниците и служителите, представляват ясно различими групи от обществото, тъй като преминават през процедура по оценка на представителност.
- Обхват на работата на консултативния съвет
България, в съответствие с Договора за присъединяване и като страна-членка на ЕС, е съгласувала и приела да изпълнява съответното законодателство. Обръщаме внимание, че българската страна е приела и се е съгласила да изпълни Европейския закон за климата и съответните свързани с това изисквания и цели, които трябва да се постигнат в определен времеви хоризонт. Затова е препоръчително функциите на Консултативния съвет да бъдат разширени извън обхвата само на Европейската зелена сделка и Националния план за възстановяване и устойчивост (чието изпълнение трябва да приключи през 2026 г.), а да обхващат по-широк кръг от теми и въпроси, свързани с околната среда и кръговата икономика.
В тази връзка, предлагаме да се преосмисли предложеното създаване на отделен съвет за кръгова икономика, както е посочено в проекта на доклад на Министъра на околната среда и водите допълнение към съществуващите съвети, с което ще бъде затруднена общата координация и консултиране на свързани държавни политики в областта на околната среда и климатичните промени.
- Експертни работни групи към Консултативния съвет
Във връзка с широкия обхват на ангажиментите по Европейската зелена сделка, от гледна точка на засегнатите икономически сектори и хоризонтални области на политики, е целесъобразно експертните работните групи (чл. 12 от проекта) да бъдат оглавени от зам.-министри, посочени от ресорните министри, членовете на Съвета, с оглед ясна субординация и отговорност, както по отношение на планирането и консултиране на заинтересованите страни, така и спрямо постигнатите резултати в съответните области на политики, отчетност и прозрачност, вкл.:
- Национални приоритети в областта на климата до 2030-2050 г.,
- Чиста, достъпна и сигурна енергия,
- Промишлена стратегия за чиста и кръгова икономика,
- Устойчива и интелигентна мобилност,
- Екологосъобразно строителство и инфраструктура,
- Екологосъобразна селскостопанска политика - „От фермата до трапезата“,
- Опазване на биологичното разнообразие, нулево замърсяване и нетоксична околна среда,
- Научни изследвания, насърчаване на иновациите, образованието и обучението,
- Социално ангажиран и справедлив преход,
- Финансиране на прехода и изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Предложените наименования на експертните работните групи следва да бъдат регламентирани в самия текст на постановлението, а не с последващи решения на Съвета, доколкото покриват функционално и експертно секторни и хоризонтални политики и основни приоритети, регламентирани ясно и нееднозначно в пакета от документи, формиращи Европейската зелена сделка и съобщението „Подготвени за цел 55“.
- Механизъм за вземане на решения
Доколкото същността на Съвета е да бъде консултативен орган, който може да предлага решения, доклади, изготвянето и консултирането на анализи, модели, оценки на екологичните и социално-икономическите последици, произтичащи от Европейската зелена сделка, както и на основните национални стратегически документи, свързани със зеления преход и др., той не взема решения.
От тази гледна точка, предложеният механизъм за гласуване, дори и в изключителни случаи (чл. 6, ал. 2), е неефективен и неработещ. Предвидената възможност по предложение на председателя да се провежда гласуване по определен въпрос на практика може да елиминира напълно мненията и становищата на неправителствения сектор, което би обезсмислило работата на Съвета.
- Ръководство на Консултативния съвет
Доколкото Европейската зелена сделка и свързаните с нея политики, мерки и дейности са широкообхватни и включват и модернизираните предложения на ЕК, съдържащи се в съобщението „Подготвени за цел 55“ и свързаните с него законодателни документи, е видно, че те не засягат само политики и мерки в области околната среда, но включват и транспорт, сгради, енергетика, селско и горско стопанство, социално включване и т.н. От тази гледна точка, национално отговорно решение за координиране на политиките, дейностите и мерките, е ръководството на Консултативния съвет да бъде в патримониума на министър-председателя или заместник министър-председател.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК