17.09.2024

Изх. № 02-00-26#1/ 17.9.2024 г.

На Ваш изх. №КИПИ-50-453-01-15/10.9.2024

 

ДО

Г-Н ПЕТЪР КЪНЕВ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ИНОВАЦИИ

ПРИ 50-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

 ОТНОСНО: Проект на Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги, № 50-402-01-20, внесен от Министерски съвет на 16.08.2024 г.

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КЪНЕВ,

В отговор на Ваше Писмо №КИПИ-50-453-01-15/10.9.2024 г. и във връзка с предстоящо обсъждане в ресорните комисии на Законопроект за условията за достъпност на продукти и услуги, Българската стопанска камара представя своето становище.

Изразяваме нашата положителна оценка за усилията за въвеждане в българското законодателство на изискванията на Директива (ЕС) 2019/882 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. за изискванията за достъпност на продукти и услуги.

Не можем да се ангажираме със становище по същество относно целия законопроект, с оглед на краткия срок, посочен в писмото, и предвид широкия обхват на директивата, засягащ обществени отношения от много сфери на обществения живот.

Въпреки това, като недостатък трябва да отбележим регламентацията на средствата за колективна защита в Раздел II от законопроекта и конкретно чл. 69 – за обезщетяване на вредите, причинени на колективните интереси на хората с увреждания, при които обезщетенията се присъждат на организациите – юридически лица, а не на хората с увреждания. Това може да доведе до злоупотреба с права.  

Обръщаме внимание, че директивата не предвижда подобен механизъм[1]. Там изрично се посочва „съгласно националното право“ (такива искове и сега могат да се предявят по реда на чл. 379, ал. 3 от ГПК), както и че тези организации трябва да действат от името или в подкрепа на жалбоподателя, с негово съгласие и с оглед на изпълнението на задълженията съгласно директивата. Задълженията по Директива (ЕС) 2019/882, освен това, не включват обезщетяване на вреди.

С оглед на горното предлагаме чл. 69 да отпадне от регламентацията на средствата за колективна защита в Раздел II от законопроекта.

Подробно становище ще представим между двете гласувания на законопроекта.

 

С УВАЖЕНИЕ,

 

ДОБРИ МИТРЕВ

Председател на УС на БСК

 

___________

[1] Чл. 29: 1. Държавите членки осигуряват наличието на подходящи и ефективни средства за гарантиране на спазването на настоящата директива.

2.   Средствата, посочени в параграф 1, включват:

а) разпоредби, по силата на които потребителят може да сезира съгласно националното право съдилищата или компетентните административни органи с цел да се обезпечи прилагането на националните разпоредби, транспониращи настоящата директива;

б) разпоредби, по силата на които публичните органи или частните сдружения, организации или други правни субекти, които имат законен интерес, с цел да се обезпечи спазването на настоящата директива, могат да участват съгласно националното право пред съдилищата или пред компетентните административни органи от името или в подкрепа на жалбоподателя, с негово съгласие, във всякакви съдебни или административни производства, предвидени с оглед на изпълнението на задълженията съгласно настоящата директива.


Относно проекта на Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги
Добави мнение