28.10.2024

Изх. № 03-00-18 / 28.10.2024 г.

 

ДО

Г-Н ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ,
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РБ

Г-Н ИВАН КОНДОВ,
МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ

КОПИЕ:

Г-Н ГЕОРГИ ТАХОВ,
МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

Г-Н ПЕТКО НИКОЛОВ,
МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА И ИНДУСТРИЯТА

 

ОТНОСНО: Budapest Declaration on the New European Competitiveness Deal, заседание на Съвета, на 8 ноември 2024 г., в Будапеща

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЛАВЧЕВ,

УЧАЖАЕМИ ГОСПОДИН КОНДОВ,

Като работодателска организация, представителна на национално равнище, Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК) извежда конкурентоспособността на българската икономика и бизнес като първостепенен приоритет. Поредицата от кризи през последните 5 години поставиха целия Европейски съюз пред сериозни предизвикателства и, без решителни, фокусирани и целенасочени мерки, ЕС рискува допълнително да задълбочава различията в икономически план със своите основни конкуренти – САЩ и Китай. България представлява малка, отворена икономика, интегрирана в европейската, поради което всички спадове при европейските ни партньори имат непосредствено въздействие и у нас.

Проблемите с конкурентоспособността на ЕС и областите на интервенция се очертават ясно в двата доклада, представени от Енрико Лета и Марио Драги. Като организация на бизнеса, за нас е изключително важно, че дебатът вече преминава на политическо ниво, а конкурентоспособността е един от основните приоритети на Унгарското председателство.

Очакванията на бизнеса са, че на база на предстоящата декларация от Будапеща, чието одобрение се очаква на заседание на Съвета, на 8 ноември 2024 година, ЕК ще предприеме конкретни мерки във всички области, засегнати в нея: Вътрешен пазар, Съюз на спестявания и инвестиции, Индустрия, Изследвания и иновации, Енергетика, Кръгова икономика, Дигитализация, Социални въпроси, Търговия, Регулаторна рамка, Земеделие, Многогодишна финансова рамка и нови собствени ресурси.

За съжаление, българската позиция по тази декларация не беше съгласувана с представителите на българския бизнес – тема, която поставяме винаги, когато коментираме европейския аспект на икономическите и социалните въпроси. Формирайки националната позиция основно чрез координиране на приносите на отделните министерства, българското правителство се лишава от знанията и опита на предприемачите и компаниите, които най-добре познават проблемите пред бизнеса и могат да дадат ценни предложения за тяхното преодоляване.

Доколкото декларацията е вече в голяма степен на завършеност, позволяваме си да се обърнем към Вас с предложение за включване на два въпроса, които имат и национален, и европейски ракурс:

  1. Вътрешен пазар – намираме за изключително важно България да настоява за отпадане на проверките по сухопътните граници за България и Румъния в рамките на Шенгенското пространство, доколкото това е и конкретна препоръка в доклада на Енрико Лета.
  2. Земеделие – подкрепяме изцяло мотивите и предложенията, отправени от името на национално представителните браншови организации в хранително-вкусовата промишленост (голяма част от които са членове на БСК), за изрично добавяне на храните към частта, свързана със земеделието.

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЛАВЧЕВ,

УЧАЖАЕМИ ГОСПОДИН КОНДОВ,

Разчитаме на положителна оценка от Ваша страна на предложенията по-горе и се надяваме да предприемете необходимите действия, българските представители да ги поставят за обсъждане на предстоящото заседание на Корепер II на 30.10.2024 г.

***

Приложение: Писмо от национално представителните браншови организации в хранително-вкусовата промишленост

 

 

С УВАЖЕНИЕ,

 

ДОБРИ МИТРЕВ

Председател на УС на БСК

 


Позиция относно Декларация от Будапеща за новото европейско споразумение за конкурентоспособност
Добави мнение