ОТНОСНО ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ТЮТЮНА, ТЮТЮНЕВИТЕ И СВЪРЗАНИТЕ ИЗДЕЛИЯ
Изх. №02-00-17 / 26.3.2025 г. |
|
ДО ПРОФ. КОСТАДИН АНГЕЛОВ, Г-Н ПЕТЪР КЪНЕВ, ПРИ 51-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
|
ОТНОСНО: Предложения за изменение и допълнение на приетия на първо гласуване на 12.02.2025 г. законопроект за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните изделия (ЗТТСИ), внесени от н. п. Костадин Ангелов на 12.03.2025 г., сигнатура 51-554-04-135, относно забрана за излагане на тютюневите и свързани изделия в магазините за продажба.
УВАЖАЕМИ ПРОФ. АНГЕЛОВ,
УВАЖАЕМИ Г-Н КЪНЕВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
Българската стопанска камара се запозна с направеното предложение между първо и второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните изделия, със сигнатура 51-554-04-135 по т. XXXI, § 29 от ПЗР на ЗИД на ЗТТСИ, с което в чл. 90б, ал. 2 от ЗАДС се включва нова т. 5, създаваща задължение търговските обекти, в които се продават тютюневи и свързани изделия, да „разполагат със закрити обособени щандове за предлагане на тютюневи и свързани с тях изделия без наличие на видими обозначения с пряка или непряка форма на търговско послание.“
Като представителна организация на работодателите, последователно подкрепяме балансирани политики, защитаващи и гарантиращи правата на потребителите. В същото време, подобни политики не следва да създават допълнителна и ненужна административна и финансова тежест за българските предприятия, без доказан и измерим положителен ефект върху обществото.
БСК изразява следното становище по предложението за изменение на чл. 90б, ал. 2 от ЗАДС:
- Съществува риск предложените разпоредби да повлияят неблагоприятно върху конкуренцията в пазарите за търговия с легални стоки. Предложението ще има значително въздействие върху цялата верига на доставки на тютюневи и свързани изделия – търговските обекти, получили разрешение за търговия с тютюневи изделия по чл. 90а от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС). Подобна регулация поставя малките търговски обекти, особено тези в по-малките населени места, в значително по-неблагоприятно положение и може да доведе до затварянето им, като по този начин мярката води до изкривяване на пазара и до концентрация на търговията с тютюневи изделия в по-големи търговски обекти.
- Въвежда се задължение за търговците на тютюневи изделия да инвестират в закупуване или модифициране на закрити стелажи и щандове в срок от един месец от приемането на закона. Предвиденият срок за привеждане на дейността в съответствие с новите изисквания е прекалено кратък, предвид необходимостта от проектиране, производство и доставка на специализирано оборудване, и не е постижим за малките търговски обекти. Подобно изискване ще натовари значително малките и средни търговски обекти, за които подобни разходи са непосилни. Това може да доведе до прекратяване на дейността на много от тях и до загуба на работни места.
- Допълнителните изисквания ще създадат неоправдана административна тежест за търговците, без да допринасят за реално подобряване на общественото здраве. Всеки търговец ще трябва да подаде уведомление до съответните териториални дирекции на Агенция „Митници“ за извършеното преустройство, което според проектозакона е условие за издаване/ продължаване на разрешението за търговия с тютюневи изделия по ЗАДС. От своя страна, това ще доведе и до огромна тежест за контролните органи на държавата – Агенция „Митници“ ще трябва да обработи и издаде разрешения за търговия с тютюневи изделия по повече от двадесет хиляди уведомления за привеждане на дейността на търговците в съответствие с изискванията на предложената нова т. 5 в чл. 90б, ал.2 от ЗАДС, също в едномесечен срок от влизането в сила на закона. Това включва регистриране на уведомления в съществуващите пет териториални дирекции на Агенция „Митници“ и осъществяване на физическа проверка за удостоверяване на извършената реорганизация на място във всички обекти.
- В мотивите на предложената мярка не е представена аргументация доколко тя ще доведе до значително намаляване на тютюнопушенето, както и какви са конкретните (измерими) цели на предложението. Вместо това, мярката създава предпоставки за увеличаване на нелегалната търговия с тютюневи изделия от недобросъвестни търговци и затруднява контрола, доколкото разрешените продукти няма да са ясно видими и разграничими. В единичните случаи, в които е въведена подобна забрана за излагане на продукти в търговската мрежа, предимно в държави извън ЕС, ефектите не отчитат съществени подобрения в здравния статус на населението.
Във връзка с гореизложеното, БСК апелира за провеждане на задълбочен анализ на въздействието на предложените изменения върху бизнеса и обществото, и конструктивен диалог със заинтересованите страни, за намиране на ефективни решения, които подобряват общественото здраве и същевременно не увреждат интересите на икономическите оператори.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК