25.03.2026

Браншова асоциация полимери изразява сериозна загриженост във връзка с ескалацията на геополитическото напрежение в Близкия изток и задълбочаващата се енергийна криза, които оказват тежко въздействие върху европейските пазари на енергия и индустриални суровини.

Комбинацията от рязко повишение на цените на петрола и природния газ, заедно с нарастващата нестабилност на стоковите пазари, води до незабавни и сериозни последствия за цялата верига за доставки на полимери и пластмаси в България и Европа.

Секторът на преработката на пластмаси в Европа, включващ над 50 000 компании, осигуряващи заетост на повече от 1,6 милиона души и генериращи оборот над 300 милиарда евро, е изправен пред извънредна ситуация, характеризираща се с:

  • Рязко увеличение на цените на пластмасовите суровини;
  • Нестабилност в доставките, съчетани с нарастващи разходи за енергия и логистика;
  • Сериозни затруднения при планирането и поддържането на непрекъснат производствен процес.

Компаниите в сектора вече оперират при силно ограничени маржове и намалена рентабилност, като поемат значителни финансови рискове, за да гарантират доставки на ключови суровини за стратегически отрасли. Продължаващият ръст на цените може да доведе до частично или пълно спиране на производства, които са критично важни за сектори като здравеопазване, опаковки, автомобилна индустрия, строителство и енергетика. Освен това, ако ситуацията продължи да се влошава и преработвателите на пластмаси бъдат оставени сами да поемат нарастващите разходи за суровини, съществува сериозен риск някои компании да бъдат принудени да фалират.

При тази безпрецедентна волатилност на цените на суровините и енергията, увеличенията неминуемо ще бъдат прехвърлени по цялата верига на стойността.

Допълнително предизвикателство представлява и текущият преход към кръгова икономика – процес, изискващ значителни инвестиции и технологични трансформации, които в настоящите условия стават все по-трудни за реализиране, особено за малките и средни предприятия.

Браншова асоциация полимери призовава българските и европейските институции да предприемат спешни мерки за стабилизиране на енергийния пазар, включително въвеждане на механизми за ограничаване на цените на енергията, както и активни дипломатически действия за деескалация на напрежението в Близкия изток.

Браншова асоциация полимери (БАП) е единственото национално представено сдружение, обединяващо производители на пластмасови изделия, търговци на суровини и рециклиращи компании в България. Членовете на Асоциацията формират приблизително 70% от общия оборот в сектора и осигуряват заетост на около 40% от работещите в производството на пластмасови продукти в страната.


БАП с позиция относно предизвикателствата пред сектора на полимерите и пластмасите
Добави мнение