БСК е сред официалните партньори на събитието
Съзвездие от любими журналисти, известни учени и утвърдени експерти разигра възможните сценарии за бъдещето на България и обществото. На 23-ти февруари в София Тех Парк се проведе ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer 2023.
За ден гостите на събитието се потопиха в магическа атмосфера на телевизионно риалити, в което хората живеят сред интересни, полезни и причудливи иновации и идеи и разкриват заедно как да променим себе си и живота си към по-добро.
Какво всъщност се случи на 23-ти февруари в София Тех Парк?
Зала "Джон Атанасов" беше превърната в телевизионно студио с големи екрани, чийто футуристичен декор беше създаден чрез 3D мапинг, а аудиторията попиваше идеи за бъдещето, заедно със сладолед с течен азот и VR пътешествия…
Водещият на събитието, журналистът Венелин Петков откри форума, напомняйки, че последните три години препускаме с влакче на ужасите: COVID пандемията, войната в Украйна, опустошителните земетресения в Турция и Сирия, и в добавка – нестихващата политическа криза в България. Любимият тв гост накара гостите да се замислят за тихите мнозинства у нас – за онези стотици и хиляди хора, които не се ангажират, не вярват, не гласуват, не участват във вземането на важните решения за България... И хвърли ръкавицата към онези, които не се отказват да търсят пътя към по-доброто бъдеще.
6-ма невероятни лектори от цяла Европа и плеяда от утвърдени експерти и професионалисти прие предизвикателството – да отвори умовете на съвременниците си.
И по-конкретно...
Джеймс Бийчам, един от най-известните съвременни физици, работещ за ЦЕРН в Швейцария, разказа какво е да изучаваш тайните на Вселената чрез големия адронен колайдер и защо трябва да се опитваме да мислим отвъд себе си и във времето, и в пространството, чрез енигматична история за черните дупки;
Емре Башкан, журналист, консултант, изследовател, предприемач и мореплавател, дойде от съседна Турция, за да покаже, че творчеството и иновациите започват малко след зоната на комфорт и тъкмо преди да навлезем в пространството на тревожността. Красноречив и емоционален, той използва повода и за да благодари на българските спасителни екипи, притекли се на помощ на сънародниците му след катастрофалните земетресения от 6 -ти февруари;
Анна Мъри, от лидерите на Ашока в Румъния, започна разказа си от времето, когато сънародниците й са се опитвали да "хванат българите", тоест българска програма, насочвайки телевизионните си антени, за да се озове само няколко десетилетия по-късно до основните истини за днешния глобален свят: това, което ни е нужно е първо да сме любезни и внимателни към себе си и останалите, а след това да работим чрез истинска колаборация, защото доброто има нужда не просто от всеки от нас, но от всички ни действащи заедно;
Навигаторът на бъдещето Карл Макфол от Швеция постави въпроса – идва ли краят на HR отделите в организациите и как АІ ще промени професиите на бъдещето и разбирането за интелектуални достижения и ресурси;
Феликс Фон Хелд, Изпълнителен директор в Института за иновации и методологии за промяна в Германия, разкри защо сама по себе си и най-добрата стратегия не струва, ако не вземем предвид, че човекът е основната ценност в центъра на всичко, което планираме;
Джеймс Дойл, от музея за модерно изкуство в Ирландия провокира аудиторията, приканвайки я да съзре смисъла на всичко необичайно. Необикновеното е път, който не бива да подминаваме, защото предприемачеството има нужда от творчество, така както и изкуството от капитал.
Къде сме днес и къде може да сме утре?
Това очертаха в няколкото панелни дискусии доказани експерти, предприемачи и професионалисти:
Модераторът, журналистката от БНТ и инфлуенсър Флора Стратиева обедини в търсене на иновационната стратегия на България трима безспорни капацитети: Любомир Дацов (Български фискален съвет), Христина Каспарян (Българска стопанска камара) и Елвин Гури (предприемач и инвеститор). Не само, че липсва стратегия, но и както подчерта Любомир Дацов – при две икономически министерства, в момента нямаме нито едно работещо. Христина Каспарян обърна внимание, че стратегическото ни планиране обичайно е със задна дата, а Елвин Гури допълни, че е време за амбициозни цели в образованието, нашите университети трябва да започнат да се стремят към върховете на световните класации;
Модераторът, журналистиката от ТВ1 Миролюба Бенатова събра накуп безпрецедентно точните преценки на Елена Дариева (социологическа агенция "Насока"), Даньо Димитров (маркетингова агенция JTN) и Марина Шидеров (Fram Creative Solutiona). Изводите от панелната дискусия: няма трайни подобрения в живота на българите, само отделни победи; никой не инвестира в 10-те фактора, влияещи най-пряко на качеството ни на живот; огромните социални разслоения в българското общество могат и трябва да бъдат решавани чрез социални иновации!
Модераторът, журналистката от НОВА ТВ Нели Тодорова ни помогна да научим: Кой и как може да спечели от ВЕАМ пазара на Българската фондова борса. Отговорът – готините компании. Как? Своята история на успеха как за по-малко от година да стигнеш от добрата идея до бизнес, подкрепен от много инвеститори – разказа Биляна Лаундс-Николова, основател и директор на Мелифера, в компанията на Маню Моравенов (Изпълнителен директор на Българска фондова борса) и консултантът от Карол Брокер Ангел Рабаджийски.
"Технологиите могат да предложат по-висока скорост, по-ниски разходи и повече ефективност при предоставяне на услуги и продукти във всички видове индустрии, но само иновациите и социалният растеж могат да донесат прогрес и мир в наше време" – каза Леона Асланова, Изпълнителен директор на агенцията за иновации Innovation Starter и организатор на събитието.
Innovation Explorer 2023 се организира с генералната подкрепа на УниКредит Булбанк, Кауфланд България, Аурубис, Софийска вода, част от Веолия, Лукойл България и Българска фондова борса.
Генерални медийни партньори на форума за иновации са Нова телевизия, Нетинфо, БНР, JobTiger и сп. Мениджър.
Повече за събитието можете да научите ТУК.