01.10.2024

Според Добри Митрев, "множеството изложители днес показват, че индустрията е "гладна" за нови възможности, за високи технологии, за роботизация, автоматизация, както и за желание за работа"

Три изложения, посветени на индустрията, дрон-технологиите и рекламата – MachTech&InnoTech, Inter Drone Expo и COPIS, започват днес в Интер експо център (ИЕЦ). 

MachTech&InnoTech 2024, Inter Drone Expo и COPIS са насочени към три взаимосвързани сектора", аргументират организаторите решението си трите формата да се проведат заедно. "Дроновете и безпилотните технологии намират все по-голямо приложение в съвременната индустрия, а рекламата е естествена част от успешната комуникация и реализиране на крайния продукт", допълват организаторите.

В рамките на MachTech&InnoTech 2024, на 2 октомври, ще се проведе и второто издание на Industrial Tech Forum. В зала Витоша съвместното събитие на TLL Media и Интер експо център бъдещето на индустриалните технологии ще обсъждат експерти, изобретатели, визионери и представители на бизнеса.

В рамките на Inter Drone Expo 2024 ще се проведат и експертните форуми DRONE EXPO SUMMIT и AIR MOBILITY SOLUTIONS, INNOVATIONS AND SAFETY Forum. В дрон безопасността и киберсигурността, обученията в училище, отбраната и ролята на дроновете и роботите при бедствия и аварии, ще ни пренесе Drone Expo Summit 2024 на 1 октомври. Събитието е съвместно организирано от Асоциация Обединено Дрон Общество и Интер Експо Център.

На 2 октомври AIR MOBILITY SOLUTIONS, INNOVATIONS AND SAFETY, благодарение на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ), ще ни срещне с експерти от научните среди, ще открием, как високите технологии могат да осигурят безопасност в небето и кога ще сме свидетели на летящи коли. Ще разберем повече за контрола на безпилотните летателни средства и мястото на изкуствения интелект при дроновете.

COPIS 2024 ще се превърне и в арена на поредица от съпътстващи събития, благодарение на партньорите от Know-How Show-How, Design Academy, SoftUni Creative, Digital Creative Mix и изложбата "Духът на стара София", както и продуктовите презентации на изложителите.

Перспективите пред сектор "Машиностроене" са развитие на високотехнологичното и среднотехнологично машиностроене, заяви служебният заместник-министър на икономиката и индустрията Николай Павлов, който се включи в церемонията по официалното откриване на три изложения, посветени на индустрията, дрон-технологиите и рекламата - MachTech&InnoTech, Inter Drone Expo и COPIS в Интер експо център. Според него, България разполага с редица предимства пред много други страни на фона на вече започналата трансформация на глобалната машиностроителна индустрия и следва да се възползва от тях, което ще позволи на страната да се включи още по-пряко и силно в глобалните вериги на стойността.

Разполагаме с добре развита инфраструктура. България е сред страните с най-бързите интернет връзки в света. Имаме и своите кадри с висока квалификация в областта на техническите науки и математиката, открои заместник-министърът предимствата на страната ни. Според него двигатели на растежа занапред ще бъдат високотехнологичният износ, инвестициите в производства с висока добавена стойност, които развиват своята дейност чрез технологиите на Индустрия 4.0.

Отрасъл "Машиностроене" е традиционно развит и структуропределящ в националната ни икономика, съчетаващ опит и традиции с конкретен европейски и международен интерес. Той участва с около 7 процента в добавената стойност, създадена от преработващата промишленост, като осигурява заетост на над 30 000 души, каза Павлов.

През 2021 година индустриалното производство в сектора възстановява своите предкризисни нива и се увеличава с над 16 на сто, а през следващата 2022 г. бележи ръст с още 13,5 на сто, като индексът на оборота в бранша расте с 18,2 на сто за изминалата 2023 година. Износът на машини и оборудване бележи тенденция на устойчив растеж през последните години, като общото нарастване на износа на тези изделия за периода 2010-2022 година е над 200 процента, посочи заместник-министърът.

През 2022 година се отчита ръст от 30 процента на износа спрямо предходната година, като са изнесени стоки на обща стойност 2,7 милиарда евро, съставляващи близо 7 процента от общия износ на страната ни. Подобна е тенденцията в износа и за изминалата 2023 година, допълни заместник-министърът.

През последните години изложението MachTech&InnoTech се наложи и се превърна в притегателна точка за индустрията на Балканите и Източна Европа, като тази година осигурява професионална платформа за рекордните над 180 изложители от цял свят, които ще представят иновациите в сектора и ще превърнат столицата ни в център на този важен икономически отрасъл, каза заместник-министърът.

Добри Митрев, председател на Управителния съвет на Българската стопанска камара, заяви, че днешните изложения са пример за това как бизнесът се "хваща за косата и се изважда от блатото". По думите му, за да излезе бизнесът от това състояние, се нуждае на първо място държавата да не му пречи, да бъде конкурентоспособен и да има талантливи хора, нови машини и технологии, да бъде иновативен и креативен. Само това ще ни изправи на финалната отсечка наравно с останалите ни партньори, за да можем да намерим своето място в европейския и световния пазар, каза Митрев. По думите му множеството изложители днес показват, че индустрията е "гладна" за нови възможности, за високи технологии, за роботизация, автоматизация, както и за желание за работа. Ако обединим усилията си, тези на които поне сме останали и ни се работи, заедно с новите технологии, ако получим подкрепата от държавата и от държавата на санкциите, станем държавата на съзиданието и на подкрепата за бизнеса, вярвам, че българската икономика и индустрията ги чакат добри времена, заяви още Митрев.

Виолин Ненов, председател на Българската браншова камара "Машиностроене" (член на БСК), заяви, че през последните години производството на машиностроителна продукция (цялото машиностроене в страната), надвишава 10 процента от брутния вътрешен продукт на България.

Орлин Димитров, изпълнителен директор на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (член на БСК), посочи, че машиностроително изложение е било създадено и основно предназначено да се представят компании от сектора. От миналата година електроиндустрията също участва с колективен щанд на Асоциацията и на някои фирми - членове, а тази година около десет компании от електроиндустрията повече са сред изложителите, каза Димитров. По отношение на състоянието на електроиндустрията той каза, че по официални данни миналата година е имало само два бранша, които са отчели ръст в износа - "Машиностроене" и "Електроиндустрия". Предварителните данни за тази година говорят, че тази тенденция ще продължи, но трябва да сме внимателни и да наблюдаваме процесите около нас, най-вече това, което се случва в Европейския съюз, каза Димитров.

Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на авиационната индустрия, отбеляза, че за пореден път се организира изложение за дронове. Той изтъкна, че браншът се нуждае от подкрепата на държавата. Търсим инвестиции за различни видове дронове. Тези, които са направени вече, ще трябва да се реализират, така че ни трябват помощта на министерствата, допълни той.

БТА

 

Дата: 01.10.2024

Източник: БТА

Прочетено: 222