Параметрите на проектобюджета за следващата година - във фокуса на синдикати, работодатели и експерти. Оценките им - от изпълним, през притеснителен до опасен.
Финансовото министерство се отказа от въвеждането на данък свръхпечалба на банковия сектор, но запази връщането на ДДС от 20% за ресторантьорите, две мерки за данъчна амнистия и данък върху подземните богатства. Това са част от новите предложения, с които се предвижда 20 млрд. лв ръст в приходната част.
"Бюджетът предвижда приходни мерки, свързани с увеличаване на акциза за сектор "Тютюн и тютюневи изделия", за бирата и спиртните напитки, като някои от тях, предвидените увеличения, са с прекомерно нисък ефект върху бюджета и може би трябва да се помисли тези мерки да отпаднат", смята Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК и главен финансов директор.
"Щяхме да съберем между 800 и 900 млн. допълнителни приходи от свръхпечалбата на банковия сектор, която е 3 млрд. за миналата година. Не говорим за минимална печалба, а свръхпечалба и си има регламент на ЕК, който казва как се прави, има специална формула", коментира Любослав Костов, гл. икономист в КНСБ.
Синдикатите смятат, че приходната част е изпълнима и трябва да бъде продължена политиката на доходите, което да позволи заплатите в публичния сектор да продължат да догонват тези в частния. Работодателите от своя страна са притеснени именно от големия ръст в заплатите и социалните плащания, както и от въвеждането на нови административни и данъчни тежести. Ръстът в данъците ще доведе до намаляване на конкурентоспособността, обясняват икономисти.
"Бих казал, че бюджетът е опасен за икономиката на страната, тъй като залага огромно увеличение на разходите, над 20 млрд. увеличение. Ще достигне 46% от БВП, което е нечувано от новата история на държавата", каза Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
Утре бюджетната рамка ще бъде разгледана и от Националния съвет за тристранно сътрудничество.