Бюджет 2025 е изготвен при тежки ограничения и без политическа подкрепа
През 2024 г. икономиката на България започва плахо да расте, но остава далеч от нивата, достигнати през 2017 г., показват данни от проучване Българската стопанска камара (БСК).
"Бизнесът изпраща умерено оптимистична година, поне по данни на нашето проучване. Спрямо предходната година се запазват обемите в продажбите, запазват се и в производството. Спад има в износа - над 36% от предприятията са отчели спад в износа. Изпращаме година с високи разходи за възнаграждения, разходи за труд. През 2024 г. 77% от българските работодатели са увеличили трудовите възнаграждения", съобщи зам.-председателят и главен финансов директор на Българската стопанска камара Станислав Попдончев в "България сутрин".
Той подчерта, че има проблем с достъп на работници до пазара на труда, с липса на достатъчно квалифицирани кадри.
2017, 2018 и 2019 са години на подем в България
"След това дойде Ковид. Постепенно се възстановяваме. Тази година, 2024 г., е първата, в която отново влизаме в квадранта на подема, но плахо. Предприятията очакват да увеличат обемите на продажбите, планират инвестиции в нови производствени мощности, в човешки ресурс. Очакват ръст на енергийните цени, ръст на суровините, на цената на труда. Над 90% от анкетираните посочват, че ще имат повишение на възнагражденията и това се дължи както на ръста на минималната работна заплата, така и на увеличаването на максималния осигурителен доход", обясни Попдончев пред Bulgaria ON AIR.
Зам.-председателят на БСК посочи и негативна тенденция, касаеща инвестициите.
"Казват, че ще отложат инвестиции. 37% от анкетираните казват, че ще намалят и ще отложат вероятно планираните инвестиции", допълни гостът.
Какви ще бъдат икономическите ползи от Шенген
Според Попдончев членството в сухопътния Шенген ще даде тласък на икономиката.
"От една страна ще донесе позитиви, от друга страна 29% от анкетираните казват, че една от пречките за развитие на бизнеса е лошата инфраструктура. Основен фокус на бизнеса е цената на електрическата енергия. Това е сериозен риск. Настояваме да продължи механизмът за компенсиране за високите цени за електроенергия за небитовите потребители. За бизнеса е важно запазването на данъчно-осигурителния модел", изтъкна той.
По думите му Бюджет 2025 е изготвен при тежки ограничения и без политическа подкрепа.
"Ясната икономическа стратегия би трябвало да е насочена към зелен преход, дигитализация, повишаване на инвестициите", отбеляза Станислав Попдончев.
Гледайте видеото с целия разговор.