ОЦЕНКА НА ЕФЕКТИВНОСТТА НА ПРИЛАГАНЕТО НА ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИ ОТ ОПРЕДЕЛЕНИ ПЛАСТМАСОВИ ПРОДУКТИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА (ППЕУ) И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ
За проекта
Сайт на проекта: https://plasticlaw.bia-bg.com/
Наименование на пректа: „Оценка на ефективността на прилагането на законодателството за управление на отпадъци от определени пластмасови продукти за еднократна употреба (ППЕУ) и предложения за подобряване. Включва проучвания на заинтересовани страни и опит в ЕС, провеждане на семинари и изготвяне на предложения запромени в изискванията, както и представянето им предадминистрацията и на публични събития“
Номер на договора за финансиране: BG05SFOP001-2.025-0204-С01
Период на изпълнение: От 12.08.2022 г. до 12.12.2023 г.
Финансираща институция/програма: Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Общ бюджет: 56 583.77 лева, от които 48 096,20 лв. европейско и 8 487,56 лв. национално съфинансиране.
Роля на БСК в проекта: Бенефициент
Партньори по проекта: БЪЛГАРСКА КАМАРА НА ХИМИЧЕСКАТА ПРОМИШЛЕНОСТ
Географски обхват: Национален
Цели
Основна цел на проекта е създаване на партньорство между бизнеса и администрацията при прилагането на изискванията на европейското законодателство за управление на отпадъци от определени пластмасови продукти за еднократна употреба (ППЕУ) и утвърждаване на практика за оценка на ефективността и ефикасността от прилагането на Наредбата.
Подцели на проекта са:
- Създаване на практика за оценка на ефективността и ефикасността от прилагането на изискванията на европейското законодателство с участието на бизнеса, организациите на гражданското общество и администрацията;
- Взаимодействие на бизнеса, организациите на гражданското общество и администрацията за прилагане на принципите на кръговата икономика и ефективно управление на отпадъците.
Целеви групи:
- Предприятия, които произвеждат пластмасови опаковки;
- Предприятията, които произвеждат за пазара опаковани стоки;
- Предприятия, които продават опаковани стоки;
- Общини;
- Предприятия за разделно събиране и Организации по оползотворяване;
- Неправителствени организации.
Основни дейности
1. Планиране на анкетно проучване сред заинтересованите страни - определяне на съвкупността от засегнати дейности, брой засегнати оператори, общи характеристики и др.
2. Разработване на електронна он-лайн платформа за попълване, групиране по критерии, обобщаване и анализиране на първичните данни от респондентите.
3. Разпространяване на анкетните карти до избраните участници в проучването, събиране на данни, обработка и анализ на резултатите. Изготвяне на доклад за прилагането на Наредбата. Два дискусионни семинара, всеки в регион със значителен брой засегнати от Наредбата лица.
4. Анализ на практиките в ЕС и прилагането на изискванията (отчитане на проблемите) на Наредбата за намаляването на употребата на определени пластмасови продукти за еднократна употреба.
5. Изготвяне на окончателен доклад, препоръки за промени в законодателството и заключителна конференция.
6. Публичност
Основни резултати:
1. В резултат на изпълнението, екипът ще разполага с база-данни за секторите, засегнати от прилагането на Наредбата, който съдържа подробен списък на дейности, от обхвата на наредбата и основни икономически показатели за тях – брой фирми, произведени продукти в натурално изражение по 8 значни кодове на промишлената номенклатура ПРОДКОМ, произведена продукция и др., както и предприятия представители на отделните дейности.
Ще бъде разработена анкетна карта, с която да бъде оценена ефективността от прилагането на изискванията на наредбата и да е възможно да се направят изводи за цялата дейност. Провеждането на стартиращата конференция следва да мотивира предприятията за участие в анкетното проучване и да бъде събрана надеждна информация.
2. В резултат на изпълнението,екипът ще разполага с платформа за обработка на данни от анкета, през която да се оцени ефективността от прилагането на Наредбата; - Ще бъде създадена основа за набиране на база данни с отговорите, които да бъдат анализирани по различни критерии и да бъдат сравнявани с данните от проучването на засегнатите дейности; - Създадената в рамките на проекта платформа ще може да бъде използвана и при следващи проучвания на ефективността и на други нови наредби, които се въвеждат за първи път в България и засягат икономически дейности.
3. В резултат на изпълнението, екипът ще разполага с база данни от данните на
предприятията, от които, заедно с данните от проучването на дейностите, могат да се направят изводи за ефективността на прилагането на Наредбата.
4. В резултат на изпълнението, екипът ще изготви Аналитичен доклад за практиките при прилагане на европейското законодателството в сектора на отпадъците от пластмасови продукти за еднократна употреба в други страни-членки на ЕС, от общо 30-40 стр., включващ съдържателен текст за оценка на ефективността на прилагането на Наредбата, графики, таблици и приложения.
5. В резултат на изпълнението, ще бъде/ат:
- препоръки - за законодателни промени и за бизнеса;
- проведени работни срещи с МОСВ и МИ
- проведена 1 национална конференция с 60 участника за обсъждане и връчване на двете групи препоръки -за законодателни промени и за бизнеса
6. Интервю в телевизия/радио, публикации в печатни, електронни и он-лойн медии, публикуван доклад.
-------------------------- www.eufunds.bg --------------------------
Проект BG05SFOP001-2.025-0204 „Оценка на ефективността и ефикасността на прилагането на законодателството за управление на отпадъци от определени пластмасови продукти за еднократна употреба (ППЕУ) и предложения за подобряване“, финансиран от Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Новини
Работи се за въвеждане на депозитната система през 2026 г.
+Нови правила на ЕС за намаляване, повторна употреба и рециклиране на опаковките
+И производител на бира се включва в модела "от бутилка в бутилка" на "Лидл"
+В МОСВ се проведе експертна среща за запознаване с румънския опит при въвеждането на депозитна система
+България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?
+До 90% от бутилките за еднократна употреба трябва да бъдат събирани и преработвани до 2029 г.
+Шишеяд за събиране на пластмасови бутилки поставиха в Градската градина в Благоевград
+Липсва информация какви количества пластмасови продукти за еднократна употреба се ползват у нас
+Политиките в областта на пластмасовите продукти за еднократна употреба бяха тема на конференция, организирана от БСК и БКХП
+Депозирай това - докъде стигна България със системата за събиране на опаковки
+Проведе се среща с екипа на зам.-министъра на околната среда и водите
+Анализ на практиките в ЕС по отношение на ППЕУ
+Представители на БСК и браншови организации обсъдиха депозитната система на среща в МОСВ
+Прилагането на законодателството за отпадъците от пластмасови продукти за еднократна употреба бе тема на срещи с бизнеса в Ст. Загора и В. Търново
+Опаковките и отпадъците от опаковки ще са тема на срещи с бизнеса в Ст. Загора и В. Търново
+Всички безалкохолни поетапно въвеждат прикрепени към бутилките капачки
+Стартира проучване за прилагането на изискванията на наредбата за управление на отпадъци
+Управлението на отпадъци от пластмаса бе тема на конференция в София
+Събития
Конференция "Ефективност на законодателството в областта на пластмасовите продукти за еднократна употреба"
+В. Търново: Среща по проблемите на пластмасовите продукти за еднократна употреба
+Ст. Загора: Среща по проблемите на пластмасовите продукти за еднократна употреба
+Национална конференция "Oценка на ефективността и ефикасността на прилагането на законодателството за управление на отпадъци от пластмасови продукти за еднократна употреба"
+