ОСИГУРИТЕЛНА ТЕЖЕСТ - НАМАЛЕНИЕ - ИНТЕРВЮ С ГЕОРГИ ЮРУКОВ
Според члена на Висшия съвет на БСП осигурителната тежест е прекалено освободена в лицето на корпоративния данък и на база на ръста на заплатите в държавния и частния сектор е напълно разумно да се намали ставката. „Ние наследяваме едно друго управление. С определени промени във формулата на управление на социалната сфера и след активен диалог с нашите коалиционни партньори, държавата е в състояние да продължи да решава по-чувствително, по-рязко някои тежки проблеми“, твърди Георги Юруков.
- Как слабите резултати на БСП от изборите за представители в Европейския парламент бяха отразени в решенията на 46-я конгрес на партията?
- Безспорно изборите за ЕП дадоха сериозно основание на БСП да направи един прочит на своите документи, преглед на участието си в управлението и да посочи слабостите в него. Моите изводи са, че слабите резултати се дължат на два фактора. Първият е липсата на комуникация от страна на правителството с българското общество и в този аспект много трудното и забавено решаване на тежки и чувствителни теми в социалната област. Вторият е вече изчерпана тема - скандалът "Овчаров-Александров". БСП на три форума - две заседания на ВС и заседание на конгреса, много детайлно и обстойно обсъди тези проблеми и стигна до категоричния извод, че с определени промени в законодателството, с определени промени във формулата на управление на социалната сфера, и след активен диалог с нашите коалиционни партньори, държавата е в състояние да продължи да решава по-чувствително, по-рязко някои тежки проблеми.
- С нов министър на труда и социалната политика?
- За това нещо трябва да попитате премиера. Член 105 и 106 от Конституцията казва кой има право да върши тези неща.
- Но според Вас слабостите в социалната политика на чие действие или бездействие се дължат?
- Нека да не забравяме, че ние наследяваме едно друго управление. Осем години БСП нямаше участие във властта. Нека да не забравяме, че двете правителства преди нас, едното от които беше хомогенно и подчинено на един човек, а другото - коалиционно, а сега с много деликатни и трудни преговори се стига до баланс, не само в тази, но и в други области. Така че когато говорим за промяна в начина на управление на социалната сфера нямам предвид на всяка цена смяна на ръководния екип в лицето на министъра. Евентуално това е въпрос, на който може да даде отговор само министър-председателя, след разговори с останалите ръководители на тройната коалиция.
- Смятате ли, че решенията, приети на конгреса, са осъществими по отношение на по-големите държавни харчове - заплати, пенсии?
- Нека да бъдем достатъчно ясни и откровени. Първо, от 17 години насам, българската социална система не познава друг период, в който пенсиите да са актуализирани извън 1 юли. Това е винаги, когато на база на приходите в социалното осигуряване се установи какъв е размера на тези приходи, и се направи съответния извод с колко могат да бъдат увеличени социалните плащания. Второ, на база на ускорения ръст на БВП, на реформата в държавната администрация, (от миналата година тече преструктуриране и намаляване на броя на държавните чиновници с 10 000 души), и в същото време усъвършенстването на системата на управление, дават възможност да се актуализират и заплатите на работещите в бюджетната сфера.
- Защо тогава не пристъпихте и към другия ход, за който много настояват от НДСВ - за намаляване на осигуровките с 3%?
- Разбира се, че и това, според мен, скоро ще стане, защото в момента тя е твърде висока - 36%. Все пак трябва да се направи един сериозен прочит след 1 юли, когато ще бъде увеличен размера на пенсиите, да се направи преглед и на това, което ще влиза в държавното и обществено осигуряване. Убеден съм, че този въпрос ще бъде разрешен, някъде около 1 септември или 1 октомври ще има намаляване на осигурителната тежест, без да говорим за намаляване на данъчната тежест, защото тя е прекалено освободена в лицето на корпоративния данък.
- Появи се и тезата за данък "лукс", върху доходите на по-богатите - нещо, което веднага предизвика недоволството на НДСВ и ДПС...
- Няма такова нещо. Аз го споделям, защото върху заплатите от 1400 лева до 5000 лева се плащат еднакви осигурителни вноски.
- Това е заради ставката, приета от парламента в закона за бюджета.
- Точно така, затова на нас не ни стигнаха три гласа, когато искахме да променим ставката на 1800 лева. Мисля, че на база на ръста на заплатите в държавния и частния сектор сега е напълно разумно да се намали тази ставка. Защото е несправедливо един човек, който получава 1400 лева, и един, който получава 3000 лева, да плащат еднакви осигурителни вноски и да получават в един период еднакви пенсии.
- Идеята е не да паднат данъците за по-ниско доходните, а да се увеличат тези за по-високи...
- Така е най-справедливо в цял свят. По-богатите носят повече разходи, защото по-големият доход идва на база на функционирането на обществото. А то не се състои само от богатите.
- Което означава, че идеята за плосък данък е тотално неприложима...
- Идеята за плоския данък срещна голяма съпротива в много страни и в момента единствено само в малки, "корпоративни" държави, като прибалтийските републики, Ирландия, Исландия е добре познато приложението му. В Европа той е непознат - това е теза на германските социалдемократи и християндемократи, там няма разлика между ляво и дясно.
- Да завършим с това, което се случва в момента в НДСВ. Те са ваши коалиционни партньори и тази нестабилност, която е много очевидна, и в партията и в парламентарната група, вас като носещите основната отговорност за управлението, няма как да не ви тревожи.
- Всеки политик и български гражданин, когато вижда, че има нестабилност в една или няколко политически партии, е естествено да се смущава. Но според мен въпросът в НДСВ е чисто партиен, който обаче дава отражение в парламентарната група. От личните ми впечатления в разговори с колеги и от изказвания в публичното пространство, съм убеден, че тези хора са с достатъчен авторитет и зрялост, и няма да допуснат сътресение в тройната коалиция.
- В НДСВ се чуват много сериозни призиви за напускане на тройната коалиция, поне от техния конгрес изглеждат масови. В същото време техният лидер е на обратното мнение...
- Пред мен представители на парламентарната група категорично са отхвърляли внушението, че ще напуснат управлението. Те казват, че това е техен, вътрешен проблем, който ще бъде решен.
Интервюто взе: Светослав Николов, Bulgarian Post