С 250 МЛН. ЛВ. ИЗОСТАВА УСВОЯВАНЕТО НА ЕВРОПАРИТЕ ЗА СОЦИАЛНИ ПРОЕКТИ
Въпреки уверенията, че парите по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" се усвояват ритмично, на практика разплащането изостава със стотици милиони от планираното. Това става ясно от отчета на социалното министерство за м.г. Според него през 2011 г. от планираните 334.4 млн. лв. за усвояване са били изплатени едва 174.4 млн. лв. с националното съфинансиране. За 2012 г. пък планираните средства за усвояване са 584 млн. лв., което означава три пъти повече от реално разплатените през 2011 г. Според експерти трябва да се наваксат около 250 млн. лв. Ако програмираните средства не бъдат усвоени до края на 2015 г., когато приключват плащанията по програмния период 2007 - 2013 г., Европа си прибира остатъка.
По последни данни към края на март т.г. са разплатени 229 млн. евро (446 млн. лв.) заедно с националното съфинансиране, което е малко под 19% изпълнение. Само европейските пари са 192 млн. евро (към 376 млн. лв.). В същото време възстановените от Европейската комисия средства са едва 10.2% от бюджета, или около 124 млн. евро. (към 241.4 млн. лв.). Ресорният социален зам.-министър Зорница Русинова обаче е оптимист, че социалното министерство може да навакса изоставането. "Мобилизирали сме се. Тази година няма забавяне на стартирането на различните схеми", заяви тя.
Вчера от Агенцията по заетостта се похвалиха, че над 25 000 работни места са разкрити и близо 200 000 души са включени в обучение и заетост със средства от оперативната програма. Като междинно звено тя отговаря за усвояването на над 1 млрд. лв. от програмата, с която се финансират мерки за развитие на работната сила, адаптиране на пазара на труда на проблемни групи, обучения и социални услуги. Общият бюджет е към 2.34 млрд. лв. (1.2 млрд. евро.).
"75% е размерът на договорените средства, близо 20% е размерът на плащанията, над 12% са верифицираните (одобрените от управляващия орган) средства по оперативната програма. В момента подготвяме сертификация на над 50 млн. лв., които ще бъдат искани за възстановяване от ЕК. В ход на изпълнение са 137 различни процедури", обясни Зорница Русинова.
Тя обаче призна, че постоянно се налагат промени при мерките, за да стават те по-атрактивни. "За да се активизират например мерките по субсидираната заетост, преди ги обвързвахме с минималната заплата, сега вече ги обвързваме с минималните осигурителни прагове", твърди зам.-министърът. Все по-често заради кризата и задлъжнялостта на бизнеса в проблем за кандидатстването на работодателите се превръща изискването да нямат публични задължения. "За съжаление това няма как да бъде премахнато като изискване", твърди Русинова. Други причини за забавянията често са обжалванията на обществените поръчки, особено при по-големите суми.
ОБЛЕКЧЕНИЕ
Специално ще бъде засилена схемата за стажуване на младежи, тъй като от включените около 2000 души над 60% са останали на работа и след изтичане на 6-те месеца субсидирана заетост, обяви шефът на АЗ Камелия Лозанова. По нея вече са облекчени условията, като не само наети на трудов договор, но и самонаети в микро- и малки предприятия могат да обучават стажанти.
Дина Христова