Компаниите, в чиито ръководства участват повече жени, показват по-добри финансови и управленски резултати. Това се казва в последния годишен доклад на Европейската комисия за равенството между половете. В рамките на стратегия "Европа 2020" Брюксел подчерта, че е от изключителна необходимост да се създадат благоприятни условия за по-доброто равновесие между професионалния и личния живот при мъжете и жените в ЕС. Това може да се случи с подходящи детски грижи, по-широк достъп до гъвкави схеми на работа, както и да се гарантира, че данъчните и осигурителните системи не санкционират втория работещ член в домакинството.

Един от начините за подобряване на конкурентоспособността на Европа е постигането на по-добро равновесие между броя на жените и мъжете на постове, на които се вземат важни икономическите решения, се посочва още в доклада. Според него жените на ръководни позиции биха могли да допринесат за развитието на икономиката. Според данните на пазара на труда делът на заетите жени в Европа е 62% в сравнение със 75.1% за мъжете. Голяма разлика между нивата на заплащане при жените и мъжете в ЕС обаче няма. Жените получават средно 16.4% по-малко от мъжете за всеки изработен час. Тази разлика в заплащането се дължи, както на сегрегацията на пазара на труда, така и на разликата в избора на образование при двата пола, се казва в доклада.

Според двигателя на инициативата за равенството между половете в управлението в Европа - еврокомисаря по правата Вивиан Рединг, равенството между мъжете и жените е от първостепенно значение за намиране на отговор на сегашната икономическа криза в Европейския съюз. Тя вярва, че жените се справят по-добре в кризисни ситуации от мъжете.

Въпреки че все още има върху какво да се работи в тази сфера, докладът на ЕК е положителен. Той отчита, че има напредък през последната година в преодоляването на разликите в отношението към жените и към мъжете в областта на заетостта, икономиката и обществото като цяло.

Прочетено: 1647