Идеята компаниите задължително да сключват трудов договор с младите хора, които наемат на дългосрочни стажове, ще има обратен на търсения ефект. Причината е, че ще се увеличат разходите на бизнеса и този тип програми ще станат по-непопулярни, което пък ще намали младежката заетост, вместо да я увеличи. Това коментираха икономисти и специалисти по човешки ресурси пред "Капитал Daily".

В момента предложението да се въведе специален трудов договор за стажанти чрез промени в Кодекса на труда се обсъжда от работна група в социалното министерство и е в изпълнение на подписано през юни национално споразумение "Първа работа" между правителството, синдикатите и бизнеса. То е част от инициативата "Работа за младите хора в България 2012-2013 г.", която цели да осигури заетост на поне 22 хил. новодипломирани младежи. Идеите на работодателските организации и на синдикатите обаче се разминават - както за вида на трудовия договор, така и за размера на възнаграждението на стажантите.

В момента програмите на компаниите за наемане на млади хора без трудов опит нямат изрична правова уредба. Поради това те са много гъвкаво организирани, което ги правеше по-привлекателни. В много от случаите стажантите се наемат на граждански договор, а това им дава възможност да работят за няколко фирми едновременно.

Гледните точки

От Българската стопанска камара (БСК) предлагат, ако има промяна в Кодекса на труда, тя да бъде в посока създаване на нов вид работен договор специално за стажанти. Той ще бъде трудов и ще е задължителен за компаниите, които наемат млади хора без опит по специалността им за по-дълъг срок, т.е. няма да важи за няколкомесечните летни стажове. Неговият срок за изпитване обаче ще бъде до 1 година (при 6 месеца в момента). Идеята на камарата е бизнесът да може да си възвърне инвестицията от вложените време и средства в обучения, като го привлече да остане на работа в нея. Същевременно с това ще се гарантира и по-дългосрочна заетост на младия човек. "След като са се харесали и са подписали трудов договор, в рамките на до 3 години този човек ще работи на това работно място, а не някой друг работодател да го открадне", обясни Камен Колев от БСК. От камарата предлагат и размер на възнаграждението – поне 70% от заплатата за работното място, за което фирмата обучава младия човек.

Синдикатите пък предлагат като възнаграждение минимална работна заплата. Те също уточняват, че нямат предвид стажовете, които влизат в учебните планове на университетите. Чавдар Христов, изпълнителен секретар на КНСБ, обясни, че става въпрос за хора, които са завършили някакво образование, но все още нямат практически опит. Те трябва да са под 29 години, без трудов стаж и да са регистрирани в бюрото по труда.

Част от бизнеса обаче е против стажът задължително да е платен, става ясно от позиция на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), публикувана от Investor.bg. Оттам предлагат да възнаграждават стажантите само ако те допринасят за по-добри икономически резултати на предприятието.

И ефектите

Петър Ганев от Института за пазарна икономика е на мнение, че такова измерване на приноса на стажантите е невъзможно. Той коментира, че решението за въвеждане на специални договори "ще убие и без това малкото съществуващи адекватни стажове". Според него някои от големите работодатели ще спечелят, тъй като подобни законови промени биха ударили  малките фирми, които се опитват да привлекат хора чрез гъвкаво организирани стажове.

Според специалисти по човешки ресурси в средна компания преминаването от досега разпространените граждански договори на трудови ще изяжда от чистата заплата на стажантите. Причината е, че той е по-тежък за работодателите, тъй като при него се дължат повече осигуровки. От българска банка пък коментираха, че с цел да назначат стажантите на трудов договор може да се наложи да закрият работните места на хора с опит. 

Освен това по-лекият трудов договор дава по-голяма гъвкавост и на младите хора при избора им на работодател. А и някои от тях в момента са съгласни да стажуват без заплащане с цел по-добро CV.

Прочетено: 1867