БИЗНЕСЪТ РАЗЧИТА НА ВЪТРЕШЕН РЕСУРС, ВМЕСТО ДА НАЕМА НОВ ПЕРСОНАЛ
Безработицата по света остава относително висока, но въпреки това предприемачите продължават да имат проблеми с намирането на подходящите специалисти. Заради стагнацията и кризата компаниите продължават да са предпазливи в назначаването на нови служители, сочи седмото поред глобално допитване на ManpowerGroup.
В анкетата, проведена през първото тримесечие сред повече от 38 000 работодатели от 41 държави (включително България), почти една трета отговарят, че не могат да открият търсения талант. Този дефицит ще играе все по-важна роля за цялостния успех на компанията и би трябвало да изостри конкуренцията за привличане на хора с достатъчно опит в един свят на възхождащи нови икономики, глобализация и бързо променящи се технологии.
От своя страна опитните стават по-претенциозни към предлаганите им условия, твърдят авторите на изследването. На трето място, в правило ще се превърне инвестицията в усъвършенстване на собствения персонал и предпочитането на кадри с качества бързо да се учат и развиват.
Отново се търсят търговци
Данните за 2012 г. са приблизително същите като за миналата година, но има някои специфики. От трето на първо място като най-търсени са се изкачили добрите търговци например. Любопитно е също, че за една година инженерите се изкачват от четвърто на второ място. Според доклада това само изтъква продължаващото отсъствие на фокус в много икономики по света върху развиването на специалисти в науки, технологии, инженерни специалности и математика.
Специалистите по продажби са на трето място, следвани от техници, ИТ персонал, счетоводители и финансисти, шофьори, мениджъри, HR специалисти и на последното десето място са секретари, офис мениджъри и друг поддържащ персонал.
Най-изненадващо и дори озадачаващо е обаче, че от 36% на 56% е скочил делът на работодателите, казващи, че незаета позиция в компанията им няма да се отрази на работата им с клиенти и инвеститори.
Най-изненадващо и дори озадачаващо е обаче, че от 36% на 56% е скочил делът на работодателите, казващи, че незаета позиция в компанията им няма да се отрази на работата им с клиенти и инвеститори.
"Новата нормалност"
Вероятното обяснение е, че това вече се е превърнало в "новата нормалност", казват авторите на доклада. Работодателите разбираемо са предпазливи след рецесията и внимателно боравят с разпределянето на свиващите се финансови и човешки ресурси. Мнозина са постигнали нови нива на ефективност, но очевидно или не са готови да назначават и да увеличават разходите за заплати, или не рискуват без доказателства, че допълнителни "таланти" биха им донесли дългосрочна полза.
Затова те, изглежда, се чувстват комфортно в една иначе нестабилна среда на недостиг на качествени хора и инвестират в гъвкавост на персонала, за да реагират на капризното търсене на пазарите. Бизнесът е станал малко по-активен в обучаването на собствения персонал и продължава да се оплаква, че няма кандидати за свободните позиции или че явилите се са без очакваните професионални качества. Убедени, че така или иначе дефицитът на добри кадри ще продължи, работодателите прехвърлят вниманието си върху други елементи от бизнеса им, които биха им донесли успех.
Прочетено: 1885