През 2013 г. възнагражденията в България ще се увеличат с около и над 4%. Бонусите и начинът на формирането им ще придобият по-голямо значение, а плановете на бизнеса ще станат по-реалистични. Разликите във възнагражденията между столицата, най-големите градове и останалата част от страната обаче ще продължат да се задълбочават, както и тези между високите и ниските етажи в една компания.

Това показват прогнозите на четири компании в сферата на човешките ресурси, които бяха представени по време на HR форум 2012. Конференцията се организира за поредна година от Българската асоциация за управление и развитие на човешките ресурси (БАУРЧР) и "Кариери". Тази година форумът беше посветен на една от основните теми в управлението на човешките ресурси – системите за възнаграждение.

Разлики между отраслите

Фармацевтичният отрасъл в България се оказва един от най-балансираните по отношение на очаквано и реално изменение във възнагражденията. Действителното увеличение на заплатите в него за тази и миналата година е 7.1%, а планираното – 6.2%, сочат данни от изследване на консултантската компания AIMS Human Capital Bulgaria. Сред секторите с най-високи най-близки стойности между двата показателя е и този на информационните технологии със 7.7% реално увеличение срещу 6.3% - планирано.

В производствения отрасъл пък заплатите са нараснали с около седем на сто, но плановете са били за 3.7% - най-ниската стойност от всички. В търговията очакванията и реалните размери на заплатите се припокриват и са еднакво ниски – в диапазона между 4 и 5%. 

Най-много са се увеличили заплатите в услугите – с девет на сто, показва още проучването на AIMS. "В това число обаче се включват и компаниите от енергетитиката и изнесените услуги, а те са в своя пик покрай кризата", коментира Мария Шишкова, управляващ съдружник на консултантската компания. "От 2009 г. насам наблюдаваме

рязко разминаване между планираните и реалните увеличения

на възнагражденията на българския пазар. Действителните промени са много над планираните. В това няма нищо чудно, предвид предпазливостта и песимизма на бизнеса в условията на криза", допълни Шишкова.

Данните на консултантската компания Pedersen & Partners потвърждават, че размерите на възнагражденията във фармацевтичния сектор и в ИТ са най-близки помежду си и са най-високи на фона на останалите сектори. Компанията обаче открива сериозна разлика в бонусите, които заетите в тях получават. В технологичния сектор те са приблизително двойно повече, отколкото във фармацевтиката.

По нива в компанията – тенденцията е ясна и непроменлива: колкото по-високо е позицията, толкова по-голямо възнаграждение има. Това се допълва от бонусите, които също са по-големи на всеки следващ етаж. В среден мениджмънт общия размер на възнагражденията нараства с 10% до 15% на година, а при генералния мениджър с 20% до 30%, показва проучването на Pedersen & Partners, представено от Конрад Прамбьок, ръководител на отдела за консултации по възнагражденията във виенския офис на консултантската фирма.

"През 2007 г. в България както и в Западна Европа заплатите се увеличаваха със смели темпове от 10%-20% на година. Особено при висококвалифицирани хора и мениджъри. Но когато сравняваме 2008 г. и 2009 г. – спадът е рязък. Увеличенията паднаха до малко над нулата или бяха замразени напълно, но тогава никой не се оплакваше, защото беше доволен, че изобщо има работа", коментира Прамбьок. "Сега

бавно се връщаме към тенденцията заплатите да се вдигат с 3% до 5%

на година. Съвсем естествено, висококвалифицираните хора ще продължат да печелят повече, докато възнагражденията на хората по ниските етажи ще останат близки до нивата си от преди пет години", допълни специалистът.

Ниските заплати и слабите очаквания за увеличение догодина обаче могат да се компенсират с бонуси. Три четвърти от работодателите, анкетирани от AIMS залагат на това като начин да стимулират служителите си. Проучването показва, че в периода на кризата компаниите са се фокусирали повече върху служителите, които допринасят за развитието на компанията и допълнителните възнаграждения за тях се увеличават и това все още е в сила. "Тенденцията индивидуалното представяне се възприема като най-важен критерий за определяне на годишните бонуси е стабилна от дълго време и ще остане такава и занапред", сподели Шишкова. 

Прочетено: 2328