OНЛАЙН ПРОВЕРКА НА ЕДИННАТА ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНА СМЕТКА
От 12 декември всички физически и юридически лица ще имат онлайн достъп до информацията, която има в НАП за техните данъчно-осигурителни задължения. Това съобщи говорителят на НАП Росен Бъчваров. От тази дата до края на годината трябва да проверим онлайн своите задължения, за да може ако има някакви неточности, да бъдат отстранени до края на годината. Проверката става чрез персоналния идентификационен код, издава се след подадено заявление в съответния клон на агенцията или чрез електронен подпис.
От НАП припомниха, че от 1-ви януари следващата година влиза в сила единната данъчна сметка. С промяната бизнесът ще плаща данъчно-осигурителните си задължения само с едно платежно нареждане. Според изчисленията на данъчните ще се спестят около 50 милиона лева от такси на банките за различните плащания.
Единната данъчно-осигурителна сметка няма да засегне осигурителните права на наетите по трудово правоотношение, обясни говорителят на НАП Росен Бъчваров.
„Множество въпроси постъпваха. Какво, ако работодателят през януари реши да внесе с платежно нареждане осигурителните вноски на своите работници, но едновременно с това има изискуем публичен дълг да речем за ДДС от преди година.
Следвайки логиката на единната сметка, тогава този превод би бил насочен към ДДС-то и би оставил непогасени осигурителните вноски за персонала. Да, това наглед е неблагоприятно, но истината е, че българската осигурителна система не засяга осигурителните права на тези, наети по трудово правоотношение лица, защото законът изисква те да бъдат декларирани, но не изисква да бъдат внесени. В този смисъл за всички работещи по трудово правоотношение невнасянето на осигурителните вноски от техния работодател, не засяга техните осигурителни права – нито пенсионните, нито здравните", каза Бъчваров.
От НАП припомнят, че през следващата година всички, които имат желание, могат да подадат заявление до приходната агенция за погасяване по давност на задълженията им преди 1 януари 2008 година. Погасяването не става автоматично и ако те не заявят изрично, че искат да направят това, в системата на НАП задълженията ще продължават да стоят като
дължими. Към момента над 200 000 физически и юридически лица имат неплатени задължения към приходната агенция.