Сливането на празниците от 22 декември до 1 януари не е масова практика сред работещите, показа проверка на „Преса“. От възможността да си вземат отпуск на 27 и 28 декември и да си осигурят 11 дни ваканция се възползват основно 96-те хиляди служители в администрацията. Традиционно най-големите печеливши от поредицата „празни“ дни са работещите в министерства, агенции, комисии, общини и областни управи.

От социалното министерство поясниха, че хората масово си комбинират почивките, но всеки в отпуска посочва кой ще го замества, за да не се допусне „оголване“ на някое звено.

Във ваканция до 6 януари са учителите и служителите в образованието - близо 165 000 души. Разпуснати до 7 януари са оръжейниците от ВМЗ-Сопот. Много закъсали частни фирми пускат хората си в отпуска, за да пестят от ток, вода, парно и телефон, защото нямат поръчки.

„Фирмите, които нямат търсене, сливат почивките по празниците. Пазарът диктува нещата. Тези производства, които са в най-дълбока криза, спират да работят“, коментира изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев.

„Който има работа, си я върши, голяма част от икономиката работи, услугите са водещи. Ако някой има време да почива, друг ден трябва да навакса. Зависи от типа работа, много сектори работят по-усилено“, коментира икономистът Петър Ганев. „Сега е жътвата за търговците, те ще използват всяка минута, за да увеличат оборотите си“, каза и Данев.

27 и 28 декември са нормални работни дни за миньорите, много големи шивашки фирми като „Пирин текс“, енергетиката, машиностроенето. На пълни обороти се работи в „Стомана“-Перник, КЦМ-Пловдив, „Алумина“-Шумен, „София мет“, градския транспорт, далекосъобщенията, здравеопазването, хотели и ресторанти.

По експертни оценки всеки десети българин (213 000 души) работи на Коледа и Нова година. Официална статистика за това обаче няма.

Прочетено: 2642