ПРОФЕСИИ, ОБРЕЧЕНИ НА ИЗЧЕЗВАНЕ ОТ НОВИТЕ ТЕХНОЛОГИИ
Машинописка и пощальон са в Червената книга на застрашените видове в бизнеса
Факт е, че светът главоломно се променя, а една от последиците е, че тези, които не успяват да се адаптират към новите тенденции, са застрашени да останат прашни страници в историята. Професии, които само допреди едно-две десетилетия все още се смятаха за стабилни и дори престижни, вече не съществуват или са на път да изчезнат.
Някои от професиите, влезли в Червената книга на застрашените видове в бизнеса, са представени от изданието Business Insider.
Това, че не прекрачвате прага на библиотеката и не купувате нови книги, не значи, че не обичате да четете. Вече обаче можем да намерим всичко, което ни трябва, онлайн. И за целта не се налага да сменим джапанките с обувки, да шепнем притеснено и да се надяваме жената зад гишето да е в достатъчно добро настроение, за да ни насочи към изданието, което търсим. Професията на библиотекарките е сред застрашените професии, но те самите
отказват да останат в миналото
и залагат на еволюцията. Библиотекарките вече са не по-малко опитни пред клавиатурата от средностатистическия хакер, каталозите им са дигитални и могат да изредят, без да се замислят, всеки уеб сайт, който би могъл да ви свърши работа. В техен плюс все още е фактът, че въпреки модата на електронните книги мнозина все още предпочитат добрата стара хартия.
Във времената, когато всяка сгрешена буква трябваше да се оправя с коректор, машинописките се гордееха с това колко думи в минута могат да напишат без нито една грешка. Днес обаче клавишът „изтрий” изяде нуждата от професионални машинописки, да не говорим, че повечето текстови редактори имат и автоматична проверка на правописа. Днес за никого не е проблем да изготви перфектен имейл, автобиография или друг документ. За да запазят мястото си пред клавиатурата, машинописките оцеляват, като
усвояват допълнителни софтуерни умения
и изпълняват по-специфични задачи.
Вече няма работа за филмовите маниаци, които могат да изредят всички герои от Междузвездни войни, Властелинът на пръстените или актьорите от някоя филмова класика, без да се запънат. Днес не трябва да отскачаме до видеотеката в 11 вечерта, за да не плащаме глоби за ден закъснение, а сваляме каквото искаме да гледаме от мрежата. Тази професия не намери своя път към спасението и просто тихичко изчезна.
Каквото и да казват футболните запалянковци, поминъкът на страничните съдии също е сериозно застрашен от високите технологии. Един запис на камера дава далеч по-обективна идея за ставащото на терена, отколкото субективния наблюдател, било то и професионалист. Интересно е обаче върху кого ще излизват гнева си футболните фенове, ако мястото на рефера някой ден бъде заето от робот.
До не много отдавна малцина се осмеляваха да тръгнат на почивка без помощта на пътническия агент. Днес обаче можем сами да се погрижим за всички резервации и да потърсим и проучим цялата необходима ни информация по интернет. За да просъществуват, пътническите агенти
търсят по-екзотични ниши
като пакети за специални поводи, екскурзии в по-затънтени кътчета на света или приключенски туризъм.
Разносвачите на вестници също вече се превръщат в спомен от филмите. Днес никой не става рано сутрин, за да прибере подгизналите от росата вчерашни новини от моравата пред къщата си. Не е необходимо, след като масово предпочитаме онлайн информационните сайтове. Затова децата, които искат да изкарат някой лев през ваканцията, вместо да хвърлят вестници, докато карат колело, ще трябва вече да разхождат кучета или да косят трева.
Нещо подобно се случва и с пощальоните. Вече не получаваме и изпращаме писма и влюбените не тръпнат в
очакване пощаджията да им донесе писмо
– вместо това си разменят есемеси. Дори сметките вече плащаме онлайн и се отказваме от хартиените фактури. Все пак в никакъв случай не може да се каже, че куриерите са застрашен вид – все някой трябва да ни носи стоките, поръчани онлайн, както и тоновете рекламни материали.
Корпоративните конгломерати поглъщат семейните ферми, а биоземеделието остава една от не многото ниши, гарантиращи им оцеляване. Друга алтернатива е селският туризъм.
Гласът на телефонистката също остава в миналото. Някога той принадлежеше на реален човек, днес просто натискаме копчета и чакаме търпеливо, за да говорим, с когото ни трябва. Освен в по-затънтените места, все още непревзети от технологиите.
Радио диджеите все още съществуват, но също са сред застрашените професии. Подборът на музиката най-често се осъществява електронно. Да не говорим, че съвременните тийнейджъри вече не слушат радио, а собствения си mp3 плейър.
(По материали от Expert.bg)